تاریخ انتشار : ۱۲-۰۹-۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷

پیرهادی:

آلودگی هوا در تهران جان ۶۳۹۸ نفر را گرفت

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر گفت: طی گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۰، ۶۳۹۸ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست دادند.

به گزارش دنیای خبر،مهدی پیرهادی عضو شورای شهر در جلسه علنی امروز شورا به موضوع آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: متأسفانه شهر آلوده است و مردم هم این هوا را استنشاق می‌کنند.

وی با بیان اینکه مردم تهران از آلودگی هوا نارضایتی شدیدی دارند گفت: اگر بخواهیم به موارد کلی بپردازیم اختلاف نظرهایی وجود دارد یا شاید عده‌ای بخواهند و اقعیت را تکذیب کنند فارغ از تمام موضوعات هوای تهران آلوده است. فرزندان‌مان را دچار بیماری می‌کند و خدایی ناکرده نسل آینده را دچار ضرر.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا به افراد سالمند آسیب جدی وارد می‌کند گفت:‌برخی از این افراد جان خود را از دست داده و خانواده‌هایشان داغدار می‌شوند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره کرد و گفت: این گزارش در سال ۱۴۰۱ بررسی و در تیر ۱۴۰۲ در صحن مجلس قرائت شده است.

وی با بیان اینکه قانون هوای پاک در سال ۹۶ به تصویب مجلس رسیده است گفت: در این گزارش تمامی موارد عدم اجرای قانون هوای پاک آسیب‌شناسی شده است.

به گفته پیرهادی سازمان بازرسی هم در خصوص بررسی تکالیف قانون هوای پاک گزارشی تهیه کرده است.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست فرمانده اجرای قانون هوای پاک است گفت:‌بر اساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ این سا زمان کمتر از ۱۰ درصد وظایف خود را انجام داده است.

پیرهادی گفت: روند تغییرات غلظت آلاینده‌ها طی بازه ۱۳۸۸ تا ۱۴۰۱ روند کاهشی داشته است اما همچنان می‌بینیم هوا آلوده است و وزارت نفت استانداردهای سوخت را رعایت نکرده است و سوخت‌ها با استاندارد ملی عرضه نشده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو هم در تهیه برق به دلیل برخی شرایط از مازوت استفاده کرده و در سال گذشته از ۱۶ نیروگاه ۱۴ نیروگاه مصرف مازوت داشته‌اند. این گزارش مجلس است اگر کسی اعتراض دارد به کمیسیون اصل ۹۰ برود.

پیرهادی گفت: من نمی‌دانم چرا می‌خواهند بگویند در اطراف تهران مازوت‌سوزی نداریم اینگونه بهتر است که بگویند در فصل زمستان گذشته مازوت نسوزانده‌ایم بیایند تکذیب کنند آیا می‌توانند تکذیب کنند؟

وی ادامه داد: جای درد دارد مطابق جدیدترین گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰هزنیه ناشی از مرگ و میر ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است و قطعا این عدد در سال ۱۴۰۱ بیشتر می‌شود.

به گفته پیرهادی در سال ۱۴۰۰ تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران ۶ هزار و ۳۹۸ نفر بوده است.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=60023
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار