تاریخ انتشار : ۰۲-۰۳-۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷

مهریه‌ها مشمول پرداخت حق ثبت می‌شوند؟

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی آخرین مصوبات این کمیسیون درباره طرح اصلاح قانون مهریه را تشریح کرد و گفت: مهریه‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه مشمول پرداخت ۲درصد حق ثبت می‌شوند و مهریه‌های ۲۰۰ سکه به بالا مشمول پرداخت ۱۵درصد حق ثبت می‌شوند.

به گزارش دنیای خبر،حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی؛ رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت بررسی طرح اصلاح قانون مهریه در این کمیسیون، گفت: این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی تصویب شده و برای اعلام نظر نمایندگان در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این طرح در نوبت بررسی صحن علنی پارلمان قرار دارد، افزود: تعدای از نمایندگان نیز در حال جمع‌آوری امضا از وکلای ملت هستند تا از هیئت رئیسه درخواست کنند این طرح با اولویت در مجلس بررسی شود.

نماینده بم در مجلس با اعلام اینکه در این طرح که در کمیسیون مصوب شد در نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اصلاحاتی صورت گرفت، ادامه داد: افراد بدهکار وجود دارند بدون اینکه دینی به گردنشان باشد یعنی اینکه طلب‌های بلاعوض نداشته باشند و در زندان به‌سر می‌برند که مهریه از جمله‌های آن است که درباره نحوه مجازات آنها بازنگری جدی باید صورت گیرد.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس تصریح کرد: در جریان بررسی طرح در کمیسیون این جمع‌بندی صورت گرفت که  حبس‌زدایی و قضازدایی صورت گرفته شود  و مردها دیگر به‌خاطر مهریه حبس نشوند و بانوان نیز برای به اجرا گذاشتن مهریه خود دیگر مجبور به طی کردن مراحل دادرسی نباشند که این موضوع هم به این دلیل بود که روند دریافت مهریه سخت نشود.

غضنفرآبادی با ابراز اینکه در مصوبات کمیسیون تمهیداتی برای جلوگیری از ثبت مهریه‌های سنگین نیز اندیشه شده است، اظهار کرد: برای جلوگیری از این موضوع مصوباتی درجهت دریافت مالیات‌ از مهریه‌های بالا مصوب کردیم که همان حق ثبت است.

وی اضافه کرد: براساس این مصوبه کمیسیون قضایی برای مهریه‌های تا سقف ۱۴ سکه حق ثبتی در نظر گرفته نشده و از مهریه‌های بین ۱۴ تا ۱۰۰ سکه چهاردهم درصد قیمت سکه‌ها به‌عنوان حق ثبت در نظر گرفته شده و  مهریه‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه مشمول پرداخت ۲ درصد حق ثبت می‌شوند و مهریه‌های ۲۰۰ سکه به بالا مشمول پرداخت ۱۵درصد حق ثبت می‌شوند و زوج‌ها باید ۱۵درصد قیمت سکه‌ها را به‌عنوان حق ثبت پرداخت کنند.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس عنوان کرد: براساس این مصوبه کمیسیون قضایی حق ثبت مهریه از دو طرف هریک به‌میزان ۵۰ درصد اخذ می‌شود و وجه حاصل از آن به صندوقی به‌نام صندوق تهیه جهیزیه برای افراد نیازمند که در بودجه سالانه برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته می‌شود، واریز خواهد شد.

منبع: تسنیم


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=28931
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار