تاریخ انتشار : ۲۲-۰۱-۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳

تولید صفر تا صد سوخت هسته ای در کشور

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: این سازمان در جایگاهی قرارگرفته است که می تواند صفر تا صد تولید سوخت هسته ای را تهیه کند.

  به گزارش دنیای خبر،محمد اسلامی در جلسه ویدئو کنفرانسی با دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، گفت: فناوری صلح امیز هسته‌ای نماد پیشرفت کشور است که دشمنان با تمام توان خود از جمله تحریم‌های ظالمانه و فشار حداکثری سعی در سنگ اندازی در راه این پیشرفت هستند.

او می‌گوید: دشمنان همواره با القائات منفی به جامعه در تمام این سال‌ها سعی کردند تا فناوری هسته ای رشد لازم را نداشته باشد اما اکنون چرخه سوخت هسته ای صددرصد ایرانی شده است

چرخه سوخت هسته‌ای شامل مراحل اکتشاف، استخراج، آسیاب کردن، تبدیل کردن، غنی‌سازی، ساخت میله‌های سوخت و مدیریت سوخت هسته‌ای در قلب راکتور و  مدیریت پسماندهای راکتور می شود.

به گفته اسلامی بیرون کردن دانشجویان ایرانی که در رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای تحصیل می‌کردند از دانشگاه‌های خارج از کشور نمونه‌ای دیکر از سنگ اندازی غربی‌ها است.

رییس سازمان انرژی اتمی فناوری‌های پیشرفته را جلوه قدرت کشور‌ها دانست و دلیل اصلی ترس دشمن از دستیابی ایران به فناوری صلح امیز هسته را همین مساله عنوان کرد.

ایران با دستیابی به  فن آوری هسته ای توانست انحصار کشور‌های غربی را ازبین ببرد و دو روز قبل در شانزدهمین سالروز فن آوری هسته‌ای از ۹ دستاورد جدید دانشمندان ایرانی در حوزه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای رونمایی شد که ۳ دستاورد در حوزه رادیو دارو، ۲ دستاورد در حوزه پلاسما و ۴ دستاورد حوزه‌های صنعتی، لیزر، سیستم‌های کنترلی و عکسبرداری بود

به گفته اسلامی صنعت هسته‌ای کاربرد زیادی در افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی و در نتیجه معیشت کشاورزان دارد و مازندران یکی از قطب‌های بزرگ کشاورزی محسوب می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی می‌گوید: پروژه پایلوت عقیم سازی حشرات و آفت مگس مدیترانه‌ای در ساری یکی از گام‌های بزرگ فناوری هسته‌ای است که در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

سازمان انرژی اتمی در بخش کشاورزی با بهره گیری از انرژی هسته‌ای طرح‌های زیادی را اجرا کرد از جمله در ۶ ماه گذشته، سند توسعه پرتودهی برای پیشگیری از آفت و جلوگیری از ضایعات محصولات در این سازمان تهیه و به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرایی شده است.

فناوری هسته‌ای عامل افزایش کیفیت محصولات کشاورزی

تیموری رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی مازندران هم در این جلسه، گفت: فناوری هسته‌ای باید در راستای افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی به کار گرفته شود.

او می‌گوید: فناوری هسته‌ای واژه‌ای فرا‌تر و کلان‌تر از انژی هسته‌ای است که در سال‌های گذشته توفیقات زیادی در این مساله حاصل شده است.

به گفته تیموری جمهوری اسلامی ایران با تلاش جوانان نخبه به فناوری هسته‌ای دست پیدا کرده که این فناوری باید در راستای افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی به کار گرفته شود.

تیموری از بین رفتن تنوعات زیستی را یکی از تهدیدات مهم ارزیابی کرد و نقش فناوری هسته‌ای در رفع این مشکل را حیاتی خواند.

او می‌گوید: هنوز مرکز علمی که از فناوری هسته‌ای استفاده کند در کشور وجود ندارد که باید دانشگاه‌ها در رویکرد جدید سازمان انرژی اتمی به کار گرفته شوند.

به گفته تیموری دانشگاه‌ها زیرساخت‌های لازم فناوری هسته‌ای را ندارند که سازمان انرژی اتمی باید در تهیه این زیرساخت‌ها و اختصاص مشوق‌ها دانشگاه‌ها را یاری رساند.

رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی مازندران می‌گوید:دانشگاه‌ها باید در راستای عمومی سازی فعالیت‌های هسته‌ای و دستاورد‌های کشور، فناوری هسته‌ای را در مسائل مختلف شناسایی و به جامعه بشناساند.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=26349
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار