تاریخ انتشار : ۰۹-۰۱-۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱

قیمت ۳۰ تا ۳۷ هزار تومانی مرغ در کشور

قیمت مرغ متاثر از دلایل مختلف در استان های کشور با نرخ های متفاوتی به فروش می رسد به طوری که بر اساس مشاهدات میدانی این محصول با وجود داشتن نرخ مصوب ۳۱ هزار تومانی ۳۰ تا ۳۷ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

  به گزارش دنیای خبر، عدم اعلام قطعی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی یا عدم حذف آن برای سال ۱۴۰۱ و مشکلات حمل و نقل مرغ از استان های همجوار به استان‌هایی که تولید کمتری در مقایسه با مصرف دارند (مانند استان تهران) و تعطیلی برخی از کشتارگاه ها (با وجود اعلام عدم تعطیلی) باعث گرانی مرغ در برخی از استان ها از جمله شهر تهران شده است.

قیمت ۳۷ هزار تومانی مرغ در تهران

بنابر این گزارش وزارت جهاد کشاورزی قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را ۳۱ هزار تومان اعلام کرده است اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که این محصول در شهر تهران ۳۷ هزار تومان است اما قیمت این محصول در استان های دیگری مانند شهرکرد و کوهرنگ ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت ۳۰ هزار تومانی مرغ در برخی شهرها 

یکی از فروشندگان این محصول در کوهرنگ در این ارتباط می گوید: حدود ۴ ماه است که قیمت مرغ ثابت است و به قیمت هر کیلوگرم ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

 جهاد کشاورزی: مرغ حداکثر ۳۱ هزار تومان است و گران فروشی ندیدم

عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اما در این ارتباط گفت: حداکثر قیمت مرغ در استان‌های مختلف کشور ۳۱ هزار تومان است و این محصول در برخی از استان‌های کشور  به قیمت کمتری نیز فروخته می‌شود.

وی افزود: این نرخ با در نظر گرفتن سود متعارف برای تولید کننده و توزیع کننده است که وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی بر این قیمت‌ها نظارت دارد.

 معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: از ابتدای قبول مسئولیت بازار محصولات کشاورزی بر اساس قانون انتزاغ، ۳۶۷ هزار بازرسی و نظارت بر واحد های صنفی داشته ایم که کمتر از ۱۰ درصد آنها منجر به تشکیل پرونده شده است.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در تعطیلات نوروزی تعطیل نیست و به صورت شبانه روزی بر بازار محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی نظارت دارد؛ در بازار مرغ و تخم مرغ نیز با وجود مشکلاتی که برای حمل و نقل وجود داشت نیاز استان های مختلف تامین و کمبود های مقطعی از استان های همجوار تامین شد.

عسکرزاده گفت: گزارش از گران فروشی مرغ در بازار نداشتیم و تنها در مواردی شاهد گران فروشی مرغ های بسته بندی شده بودیم که با واحدهای متخلف نیز برخورد صورت گرفت.

تعادل قیمت مرغ بعد از تعطیلات و لزوم شفاف سازی ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی در سال جدید

بنابر این گزارش تجربه سال های گذشته نشان می دهد که با طی کردن تعطیلات نوروزی و عادی سازی وضعیت جاده های کشور و کشتار مرغ قیمت این محصول دوباره به نرخ تعادلی باز گردد اما لازم است که تولید کنندگان این محصول به عنوان مصرف کنندگان نهاده های دامی از قیمت این محصولات در سال جدید مطلع باشند.

معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی در نشست روز گذشته خود در پاسخ به سوالی درباره وضعیت قیمت نهاده های دامی و محاسبه آن در سال ۱۴۰۱ گفت:  پیرو تصمیمات دولت هستیم، ابلاغیه ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی و نهاده های دامی به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ نشده است و بر اساس روال سال ۱۴۰۰ عمل می کنیم.

منبع:تسنیم


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=25615
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار