تاریخ انتشار : ۰۷-۰۱-۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴

رشد ۱۲ هزار و ۷۳۰ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۱۲ هزار و ۷۳۰ واحد روبرو شد.

به گزارش دنیای خبر، بورس اوراق بهادار تهران امروز یکشنبه هم همچون روز گذشته حال و هوای بهاری داشت و شاخص کل در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که با افزایش ۱۲ هزار و ۷۲۹ واحد به رقم یک میلیون و ۴۰۳ هزار و ۵۸۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۳۰۳۶ واحد به رقم ۳۵۳ هزار و ۵۸۱ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۵۸۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از ۸.۹ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۴۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴۲۶۵ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی ۹۲ صدم درصد رشد کردند.

این دو شاخص با معیار هموزن با ۸۷ صدم درصد افزایش همراه شدند، شاخص آزاد شناور ۹۴ صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱.۱ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۶ دهم درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس، صنعتی گل گهر و همراه اول بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۲۰۵ واحد رشد به رقم ۱۸ هزار و ۷۵۹ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش شرکت‌های بازارپایه فرابورس هم به ۳۲۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۱.۵ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۹۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۱۶۵ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، نفت ایرانول، جهان فولاد سیرجان و فولاد ارفع بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

 سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و برای تشویق مردم به ماندگاری در بازار سرمایه باید حقوق سهامداران خرد به طور کامل رعایت شود. از جمله این حقوق واریز سودهای خرد و پراکنده سهامداران حقیقی به روش غیرمستقیم و به صورت متمرکز است، در حالی که هنوز برخی از شرکت‌ها به روش کهنه و قدیمی سهامداران خرد را‌‌‌‌‌‌‌‌ برای دریافت سود ناچیز به بانک‌ها فرا می‌خوانند.

این در حالی است که در بودجه ۱۴۰۱ نمایندگان تصویب کردند شرکت‌های بورسی و فرابورسی ملزم هستند سود سهامداران حقیقی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان سجام واریز کنند.

برچسب ها:,

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=25554
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار