تاریخ انتشار : ۰۴-۱۱-۱۴۰۰ - ۸:۱۱

آزادی جاسوس‌ها؛ پیش‌شرط جدید آمریکا برای بازگشت به برجام!

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد تا زمانی که تهران چهار شهروند آمریکایی را آزاد نکند واشنگتن هیچ اقدامی برای احیای برجام نخواهد کرد.

به گزارش دنیای خبر،واشنگتن اعلام کرد ایران باید چهار شهروند آمریکایی را آزاد کند در غیر این صورت این کشور هیچ اقدامی برای نجات توافقنامه هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران نمی‌تواند انجام دهد.

به گفته خبرگزاری رویترز، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که پیشتر اعلام کرده بود موضوع چهار شهروند آمریکایی در ایران ارتباطی با مسئله مذاکرات هسته‌ای ندارد، این بار آزادی این افراد را به عنوان پیش شرط توافق هسته‌ای عنوان کرده است.

مالی در مصاحبه‌ای با رویترز در این باره گفت: درست است که این دو موضوع جدا از یکدیگر هستند، ولی تصور رسیدن به توافق هسته‌ای در حالی که چهار شهروند ما در ایران زندانی هستند برای مقامات کمی دور از ذهن است.

وی در ادامه مدعی شد: ما به طور غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران در مورد آزادی این چهار شهروند آمریکایی هستیم.

چهار شهروند آمریکایی که در ایران زندانی هستند پیش تر به دلیل جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بازداشت شده اند.

رابرت مالی همچنین گفت: من با بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی که در وین و در محل انجام مذاکرات برای آزادی زندانیان آمریکایی دست به اعتصاب غذا زده صحبت کردم و به او اطمینان دادم هیچ توافقی پیش از آزادی شهروندان ما صورت نخواهد گرفت.

رابرت مالی همچنین تاکید کرد: من با تعدادی از خانواده‌های شهروندان آمریکایی در ایران صحبت کردم همه آن‌ها خواستار آزادی این زندانی‌ها بودند.

این روز‌ها و در جریان گفتگو‌های هسته‌ای با اعضای ۴+۱ و ضمن انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن به توافق در این دوره از مذاکرات آمریکا به هر وسیله ممکن به دنبال سنگ اندازی بر سر رسیدن به یک توافقنامه جامع هسته‌ای است.

ادعای مقامات آمریکایی برای تلاش برای آزادی جاسوسان این کشور در ایران در حالی صورت می گیرد که دو سال پیش محمد جواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران خواستار تبادل زندانیان با آمریکا شده بود اما دولت ترامپ مانع این کار شد. هم اکنون شهروندان ایرانی زیادی در آمریکا تنها به دلیل دور زدن تحریم ها زندانی هستند. این در حالی است که شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران متهم به جاسوسی و جرائم امنیتی هستند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=22648
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار