تاریخ انتشار : ۱۶-۰۸-۱۴۰۰ - ۸:۵۰

آخرین جزییات از نحوه اعزام زائران به عتبات عالیات

رشیدیان گفت: با هدف اعزام کاروان‌های زیارتی به سوریه هیئتی از سازمان حج و زیارت برای گفتگو با مقام‌های سوری این هفته به دمشق اعزام خواهد شد.

به گزارش دنیای خبر،علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت رادیو اظهار کرد: به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته برای راه اندازی سفر‌های زیارتی سوریه و زیارت حرم‌های مطهر حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س)، طی این هفته هیاتی از سازمان حج و زیارت به سوریه اعزام می‌شود تا مقدمات سفر‌های زیارتی زائران دلداده و مشتاق زیارت را به این کشور فراهم کند.

وی افزود: همچنین دستورالعمل‌های بهداشتی از طریق وزارت خارجه کشورمان برای مقامات سوری ارسال شده است و در حال پیگیری هستند و امیدواریم این هفته به توافقات نهایی دست یابیم تا اعزام زائران به سوریه نیز هر چه سریعتر فراهم شود.

صدور مجوز بازگشت زمینی زائران عتبات عالیات

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به لغو روادید سفر‌های زیارتی هوایی به عراق و آغاز اعزام کاروان‌های مجاز زیر نظر سازمان حج و زیارت توضیح داد: گروه‌هایی را برای فراهم کردن امکانات رفاهی و همچون اسکان، تغذیه، تردد، سلامت زائران کشورمان به عراق اعزام کرده ایم و ان شاالله از بیست و سوم آبان اعزام زائران به صورت هوایی آغاز می‌شود.

رشیدیان تصریح کرد: با توجه به اینکه مجوز بازگشت زمینی زائران عتبات نیز با پیگیری‌های صورت گرفته صادر شده است، شاهد کاهش هزینه‌های سفر خواهیم بود.

وی با اشاره به پیگیری سازمان حج و زیارت برای از سرگیری سفر‌های زیارتی زمینی به عتبات عالیات افزود: امیدواریم پس از آغاز اعزام کاروان‌های مجاز هوایی از اواخر این ماه و باتوجه به واکسیناسیون مردم علیه بیماری کرونا که به طور گسترده صورت گرفته است و ادامه دارد؛ سفر‌های زمینی عتبات عالیات هم فراهم شود تا زائران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ظرفیت این نوع اعزام‌ها نیز بهره‌مند شوند.

کاهش هزینه سفر‌های زیارتی عتبات

رییس سازمان حج و زیارت درباره بسته‌های زیارتی در نظر گرفته شده برای زائران در سفر‌های پیش رو توضیح داد: در ماه نخست یک بسته زیارتی شامل ۷ شب و ۸ روز اقامت برای همه زائران در نظر گرفته ایم، اما به دفاتر زیارتی در همه استان‌ها ابلاغ کرده ایم که هر زائری هر نوع زیارتی را که مد نظر داشت می‌تواند درخواست کند تا با برنامه ریزی و مدیریت درست بتوانیم؛ خواسته‌های زائران عزیز را با توجه به محدویت زمانی و مالی آن‌ها فراهم کنیم و هر کسی با هر سلیقه و توان مالی به این سفر معنوی اعزام شود.

رشیدیان در ادامه به هزینه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی برآورد شده برای سفر‌های هوایی زائران به عراق اشاره و اظهار امیدواری کرد: با صدور مجوز سفر‌های زمینی این میزان برآورد نیز کاهش مناسبی داشته باشد.

احتمال از سرگیری سفر‌های عمره

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به رفع موانع کرونایی در مسجد الحرام و مسجد النبی (ص)، برگزاری نماز‌های جماعت در مکه و مدینه و همچنین افزایش عمره گزاران از کشور‌های مختلف در عربستان و از سویی واکسیناسیون وسیع در سطح جهان پیش بینی کرد، نه تنها حج تمتع آینده برگزار می‌شود بلکه با ایجاد شرایطی امکان اعزام عمره گزاران کشورمان نیز به سرزمین وحی ممکن است.

رشیدیان در ادامه بیان کرد: شواهد نشان می‌دهد عربستان در حال آماده شدن برای برگزاری حج تمتع سال آینده است و اگر مشکل راه اندازی دفتر کنسولگری ایران در عربستان حل شود؛ حتی برای اعزام عمره گزاران نیز مشکلی نخواهیم داشت.

وی اظهار کرد: طبق معمول؛ روال مذاکرات برای حج تمتع آینده در آذر ماه آغاز می‌شود و اگر تا آن زمان گروهی از کشورمان به عربستان برود و مذاکرات آغاز شود یعنی حج تمتع ان شاالله برگزار می‌شود.

رشیدیان پیش بینی کرد که مشکلی برای حضور زائران در حج تمتع ۱۴۰۱ نیست و با توجه به مبالغی که در گذشته از زائران دریافت شده است شاید با پرداخت هزینه نه چندان زیادی زائران بتوانند به سرزمین وحی برای بجای آوردن اعمال خود مشرف شوند.

رییس سازمان حج و زیارت در پایان از زائران خواست برای سفر‌های زیارتی از طریق دفاتر حج و زیارت و کاروان‌های مجاز زیر نظر این سازمان اقدام کنند تا دچار مشکلات مختلف که همیشه متاسفانه شاهد آن هستیم، نشوند و سفری همراه با آرامش و امنیت و حفظ شان و جایگاه خود داشته باشند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=17888
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار