تاریخ انتشار : ۰۸-۰۳-۱۴۰۰ - ۸:۳۴

چگونگی دریافت خسارت نوسان برق

خاموش شدن ناگهانی ناشی از قطع برق، سلامت لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی را تهدید می‌کند که می‌توان خسارت آن را دریافت کرد. اداره برق این موضوع را پیش‌بینی کرده و حتی خود را در برابر خسارات احتمالی بیمه کرده است.

به گزارش دنیای خبر،مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) در این باره گفت: سامانه بیمه حوادث مشترکان خانگی و تجاری این شرکت فعال است و مشترکان می‌توانند مستندات خسارت‌های وارده به تجهیزات برقی ناشی از نوسان برق خود را در آن بارگذاری کنند.

عبدالامیر یاقوتی افزود: اکنون مشترکان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌‌رسانی شرکت توانیر بخش بیمه مشترکان یا نرم‌افزار «برق من» نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند تا پس از طی مراحل، پرداخت خسارت عملیاتی شود.

وی درباره پرداخت خسارت گفت: در قبض‌های مشترکان شهری و روستایی بندی لحاظ شده که مربوط به موضوع پرداخت خسارت و مبلغ یکصد تومان آن مربوط به مشترکان خانگی شهری و ۵۰ تومان آن مربوط به مشترکان خانگی روستایی است. همچنین مبلغ یک هزار تومان برای سایر مصارف شهری و ۵۰۰ تومان برای سایر مصارف روستایی است که این مبالغ محلی برای جبران خسارت وارده به مشترکان ناشی از نوسان‌های برق است.

یاقوتی افزود: پرداخت این خسارت از سوی شرکت بیمه‌ای صورت می‌گیرد که مورد تایید شرکت توانیر است و این بیمه براساس قوانین و مقررات موجود پس از تایید مستندات مشترکان اقدام به پرداخت خسارت می‌کند.

وی عنوان کرد: نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان از خسارت‌های پارسال تاکنون پرداخت شده و تلاش می‌شود تا تیرماه مابقی خسارت‌ها نیز پرداخت شود. امسال هنوز شرکت بیمه تعیین نشده که تلاش می‌شود تا تیرماه این امر محقق شود اما مشترکان می‌توانند از هم‌اکنون مستندات خود را در آدرس یادشده ثبت کنند تا پس از تایید و انتخاب شرکت بیمه خسارت‌ها پرداخت شود. یاقوتی گفت: تجهیزات برقی آسیب‌دیده از نوسان‌های برقی مشمول دریافت این خسارت هستند.

مدارک لازم برای اثبات

صداوسیما در گزارشی عنوان کرده است: برای اینکه بدانید آیا خسارت قطعی یا نوسان برق به شما تعلق می‌گیرد یا نه بد نیست در ابتدا نکات زیر را بخوانید.

نکته نخست: به‌طور طبیعی، استفاده‌کنندگان غیرمجاز از برق نمی‌توانند خسارت دریافت کنند. ضمنا اداره برق می‌گوید خسارتی برای لامپ، تبلت، گوشی، موبایل، شارژر، قطعات کامپیوتری و مواردی از این قبیل نمی‌دهد؛ چراکه شامل تجهیزات خانگی نیستند.

نکته دوم: در سال ۱۳۹۹ خسارت لوازم ۲۵ میلیون تومان، انفجار و آتش‌سوزی حدود ۹۵ میلیون تومان و غرامت فوت و غرامت نقص عضو مطابق قوانین کشوری (یعنی مطابق دیه) بوده است.

نکته سوم: مقصر حادثه نباید خود مشترک باشد. مثلا اگر سیم‌کشی ایراد داشته باشد یا کنتور را دستکاری کرده باشند.

نکته چهارم: حتی در صورتی‌که شرکت برق طبق ساعاتی که اعلام کرده، خاموشی را لحاظ کند، باید خساراتی را که ناشی از قطع یا نوسان برق باشد، پرداخت کند.

در صورتی که اطمینان دارید می‌توانید از اداره برق خسارت بگیرید، در آدرس bime.tavanir.org.ir خسارت را ثبت کنید. مدارک لازم برای استفاده از این بیمه به این شرح است: «تصویر آخرین قبض پرداختی مشترک یا تصویر صورت‌حساب پیامکی آخرین قبض، تصویر کپی کارت ملی مشترک، تصویر اجاره‌نامه یا سند مالکیت محل خسارت»، «خسارت واردشده به تجهیزات به استثنای مشترکین تجاری شامل فاکتور فروشگاه یا تعمیرگاه مجاز (با مهر و امضا)»، «خسارت آتش‌سوزی شامل تصویر محل حادثه (۲ عدد)، تصویر گزارش آتش‌نشانی، تصویر گزارش کلانتری»، «خسارت ناشی از انفجار شامل تصویر گزارش آتش‌نشانی یا مقامات ذی صلاح، تصویر گزارش کارشناس خسارت، تصویر فهرست موارد آسیب‌دیده، تصویر فاکتور تعمیرات، دو تصویر از محل حادثه»، «خسارت هزینه پزشکی شامل تصویر صورت‌حساب بیمارستان، تصویر مدارک پزشکی و پرونده‌های بیمارستانی و تصویر گزارش مقامات ذی‌صلاح»، «خسارت نقص عضو شامل تصویر گزارش نیروی انتظامی یا بازرسان قانونی و سازمان آتش‌نشانی، تصویر کپی شناسنامه و کارت ملی مصدوم، تصویر گزارش اولین مرجع درمانی و پزشک معالج، تصویر صورت‌حساب و پرونده کامل پزشکی مصدوم در زمان بستری، تصویر گواهی پزشک معالج مبنی‌بر اتمام درمان و تصویر عکس رادیولوژی پس از حادثه» و «حادثه منجر به فوت شامل تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی ابطال‌شده، تصویر کپی برابر اصل معاینه جسد، تصویر کپی برابر اصل گزارش پزشک قانونی، تصویر کپی برابر اصل گواهی فوت و تصویر گواهی انحصار وراثت».


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=10711
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار