تاریخ انتشار : ۰۴-۰۳-۱۴۰۰ - ۸:۱۰

چرا صبح‌ها احساس خستگی می‌کنیم؟

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره علت خستگی‌های مداوم صبح توضیح داد.

به گزارش دنیای خبر،شهاب اولیایی رژیم شناس و متخصص تغذیه  با اشاره به اینکه بسیاری از افراد از خستگی‌های مداوم صبحگاهی شکایت می‌کنند، بیان کرد:  علت این موضوع را باید از تغذیه شب قبل جست و جو کرد. بسیاری از افراد به دلایل مختلف معتقدند اگر شام میل نکنند، کار مناسبی انجام می‌دهند. در واقع این اعتقاد در افراد چاق و دارای اضافه وزن بیشتر مشهود است؛ چرا که فکر می‌کنند در صورت حذف شام می‌توانند لاغر شوند.

او  افزود: در اصول تغذیه، توصیه برای حذف هیچ یک از وعده‌های غذایی اصلی نداریم؛ اما در صورتی که شام را محدود کنیم گزینه بهتری خواهد بود. یکی از مهم‌ترین عوارض گرسنه خوابیدن، برهم خوردن تعادل خواب است. بسیاری از افراد این موضوع را تجربه کرده اند که زمان گرسنه خوابیدن یا نمی‌توانند بخوابند یا بعد از مدتی به طور مجدد از خواب بیدار می‌شوند.

این متخصص تغذیه افزود: این موضوع باعث می‌شود فرد خواب شبانه مناسبی را نداشته باشد و در نتیجه خستگی‌های صبح را به وجود می‌آورد؛  شام نخوردن کاهش سطح انسولین را در پی دارد و به ترتیب اثر منفی روی کیفیت خواب خواهد داشت. تضعیف سیستم ایمنی بدن، ایجاد استرس، عصبانیت و کاهش انرژی روزانه از دیگر عوارض نخوردن شام است.

اولیایی گفت: افراد به دلیل نخوردن شام ممکن است با توجه به نوسانات تولید سروتونین در بدن، موضوع تاثیر منفی روی خلق و خو را تجربه کنند و در زمان بیدار شدن از خواب، فرد گرسنه یا با خوردن صبحانه زیاد رو به رو می‌شود یا به دلیل عجله کاری از خوردن صبحانه پرهیز می‌کند. این پرخوری یا پرهیز از خوردن صبحانه،  نوسانات خلقی، عدم تمرکز، خستگی و عصبانیت در طول روز را در پی خواهد داشت.

این رژیم شناس مطرح کرد: از دیگر مضرات نخوردن شام از دست دادن انرزی است و فرد برای روز بعد انرژی کافی ندارد. شاید باور این موضوع سخت باشد، اما یکی از عوارض نخوردن شام، چاقی و اضافه وزن است؛ زمانی که شما یک وعده غذایی اصلی را حذف می‌کنید، بدن را به سمت افت متابولیسم و کاهش سوخت ساز سوق می‌دهید که این موضوع در طولانی مدت افزایش وزن را در پی خواهد داشت.

اولیایی با بیان اینکه  یکی دیگر از عوارض حذف وعده غذایی شام از دست دادن حجم عضلات است، گفت: فرآیند‌های متابولیک بدن هنگام خواب اصلا متوقف نمی‌شوند و فقط مقداری کمتر می‌شوند؛ بنابراین بدن در خواب هم نیاز به مواد مغذی و پروتئین دارد. زمانی که فرد شام نمی‌خورد ۷ الی ۸ ساعت بدن خالی از انرژی است که این موضوع نوسانات قند خون را ایجاد می‌کند. زمانی که فرد از خواب بیدار می‌شود به دلیل افت قند خون ممکن است خسته و بی رمق باشد و تمرکز کافی نداشته باشد. این گرسنگی ممکن است فرد را با پرخوری صبحانه همراه کند که در نتیجه سلامت بدن با خطر رو به رو می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=10595
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار