تاریخ انتشار : ۰۱-۰۳-۱۴۰۰ - ۷:۴۴

بحران گارانتی در بازار لوازم‌ خانگی

هیچ‌یک از کالاهایی که به‌ صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، گارانتی معتبر ندارد و نمی‌توانند داشته باشند.

به گزارش دنیای خبر، «ســـه‌راه امین‌حضور در نزدیکی محله سرچشمه بورس‌ فروش لوازم‌ خانگی برقی در تهران است؛ جایی‌ که هم تولیدات داخلی را می‌توان در آن خرید و هم دسترسی به کالاهای خارجی اعم از واردات رسمی و قاچاق به‌ راحتی میسر است‌؛ تا جایی‌ که برخی از فعالان این بازار با ارسال پیامک‌هایی از طریق خطوط تلفن ۰۹۱۸ خود را فروشنده‌ای اهل بانه معرفی می‌کنند اما بعد از ارسال لوازم‌ خانگی واردات غیر رسمی مشخص می‌شود که مبدا ارسال انبارهای امین‌حضور بوده است.

محدودیت‌های متعددی که در مسیر واردات رسمی لوازم‌ خانگی ایجاد شده، اعم از فهرست‌های ممنوعه ابلاغی وزارت صمت یا کالاهایی که واردات یا ترخیص آنها با دشواری‌های تحریمی و بوروکراسی مواجه شده است، بار دیگر موجب رونق لوازم‌ خانگی قاچاق شده است. رونقی که از یک‌سو دولت را از درآمدهای خود نظیر عوارض گمرکی و مالیات‌های مرتبط محروم می‌کند، از سویی شرایط رقابت برای تولیدکنندگان داخلی را دشوار می‌کند و از سوی دیگر، با افزایش کالاهای تقلبی یا فاقد گارانتی و نمایندگی رسمی خدمات پس‌ از فروش، موجب تضییع حقوق مصرف‌کننده می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌ خانگی تهران در این‌ خصوص می‌گوید: لوازم‌ خانگی که به کشور قاچاق می‌شوند به هیچ‌ عنوان گارانتی ندارند.

به گفته اکبر پازوکی متاسفانه همچنان حجم ناچیزی از نیاز بازار لوازم‌ خانگی کشور از طریق کالاهای خارجی و وارداتی تامین می‌شود که این کالاهای خارجی به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول پس از اعمال ممنوعیت واردات لوازم‌ خانگی به کشور وارد شده‌اند که هیچ مشکلی در خصوص فروش آنها وجود ندارد و توسط شرکت‌های معتبر گارانتی‌های معتبر را دریافت می‌کنند اما دسته دوم پس از اعمال ممنوعیت و به‌ صورت قاچاق به کشور وارد شده‌اند که هیچ اعتباری برای آنها وجود ندارد. ضمن این که خرید و فروش آنها ممنوع است. هیچ‌یک از کالاهایی که به‌ صورت قاچاق به کشور وارد می‌شوند، گارانتی معتبر ندارد و نمی‌توانند داشته باشند.

او با ذکر این مطلب که مردم هنگام خرید لوازم‌ خانگی لازم است توجه مناسب داشته باشند، تصریح کرد: مردم توجه داشته باشند که کد شناسه لوازم‌ خانگی خارجی را قبل از خرید در سامانه جامع تجارت در بخش استعلام کالا وارد کنند و از قاچاق یا قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌ خانگی تهران ابراز کرد: در صورتی‌ که کالا قاچاق باشد، به هیچ‌ عنوان گارانتی معتبر ندارد اما برای اطمینان از گارانتی کالاهای داخلی خریداران باید محصول مورد نظر را پیش از خرید از اتحادیه استعلام بگیرند که این امر به صورت تلفنی نیز انجام می‌گیرد.

 

منبع: دنیای اقتصاد


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=10458
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار