تاریخ انتشار : ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲

خروج بابک زنجانی از کشور صحت ندارد

سخنگوی قوه قضائیه گفت: خروج بابک زنجانی از کشور صحت ندارد. تیم قبلی و مجربی بدون وقفه تلاش می‌کند تا اموال و دارایی‌های بابک زنجانی در خارج از کشور بررسی شود و آن ها هم مستمرا اقدامات خوبی را انجام می‌دهند.

به گزارش دنیای خبر،غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع)گفت : نیمه ماه رمضان تولد کریم اهل بیت و در ادامه آن ایام و لیالی قدر و ایام شهادت عدالت مجسم امیر مؤمنان حضرت علی(ع) است که به حق عادل ترین افراد و به ویژه برترین قاضی عالم اسلام است.

وی ادامه داد: دادگستری ایران به پیروی از امام علی (ع) اجرای عدالت را وظیفه خود می‌داند و افتخار می‌کند که مردم جایگاه قاضی را جایگاه امیر المومنین می‌دانند و امروز جامعه قضات بیشترین قرابت صنفی را با امام علی (ع) حس می‌کنند.

اسماعیلی با اشاره به امام مجتبی بیان کرد: ایشان کریم اهل بیت و امام علی پدر محرومان هستند و مردم در ایام کرونا با کمک‌های مومنانه خویش در اجابت رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامی و علی زمان برای مستضعفین لبیک گفتند.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه موج چهارم کرونا در کشور جریان دارد گفت: کادر درمان برای درمان بیماران تلاش می‌کنند و از فعالان حوزه درمان و تولید واکسن به ویژه شرکت‌های چهار گانه تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: ان شاءلله ستاد ملی کرونا با بهره گیری از نظرات کارشناسان تدابیر لازم را برای کاهش ابتلا اتخاذ کنند و با مراقبت‌های مردمی موثرترین شیوه را ارائه کنند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به آمار بخش‌های مختلف دستگاه قضا گفت: دیوان عالی کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی در سال گذشته ۹۴ هزار پرونده را رسیدگی‌ کرد و این رقم حاکی از رشد ۳۳ درصدی است، در حالی که در سال‌های اخیر نه تنها شعب دیوان را افزایش ندادیم بلکه شعب فعال ایجاد شدند و قضات دیوان عالی کشور کاری جهادی کردند و این قضات مسن عملکرد متمایزی نسبت به سال‌های قبل خود ارائه دادند.

وی ادامه داد: بازرسی های میدانی و اعزام هیات‌ها به دورترین نقاط کشور و نظارت بر عملکرد دادگاه‌ها در زمره عملکرد دیوان عالی کشور بود.

اسماعیلی با اشاره به افزایش جلسات هیأت دیوان عمومی گفت: علی رغم وضعیت کرونایی این جلسات رشد داشته است، در سال ۹۷ ما هشت رأی وحدت رویه، در سال ۹۸ چهارده رأی، در سال ۹۹ بیست و یک رأی وحدت رویه صادر شد، البته درخصوص آرای اصراری هم در سال ۹۹ هشتاد و چهار رأی صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اقدامات دیوان عدالت اداری تصریح کرد: در سال ۹۹ مجموعه پرونده‌های وارده به شعب بدوی و تجدید نظر بالغ بر ۲۴۶ هزار پرونده بوده و پرونده‌های مختومه بیش از ۲۶۲ هزار پرونده بوده و علی رغم شرایط کرونایی با راه اندازی سیستم الکترونیکی جلسات دیوان به طور مستمر برگزار شد و در سال ۹۹ در هیات عمومی به ۲ هزار شکایت رسیدگی شده است.

اسماعیلی درباره بررسی و رسیدگی به شکایات مصوبات دولت و وزارتخانه ها تصریح کرد: بررسی و رسیدگی به شکایات مصوبات دولت، وزارتخانه ها، وظیفه این سازمان است که ۴۳۷ مورد از مصوبات دولت و وزارتخانه‌ها مورد شکایت قرار گرفت.

وی افزود: در آرای صادره از دیوان ۳۲۰ مورد از مصوبات دولت و سازمان‌های تابعه ابطال و ۱۱۷ مورد تایید شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: جای نگرانی دارد چرا باید این حجم از مصوبات مورد اشکال قانونی باشند و انتظار داریم بخش‌های مختلف دولت دقت بیشتری داشته باشند.

وی بیان کرد: دیوان عدالت اداری سامانه ساعد را راه اندازی کرده است و آرای پرونده‌هایی که شکایت مشابه دارند، در معرض دید همگان قرار گرفته و به اتقان آرا کمک می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بیش از ۵۶ درصد دادخواست‌های مردمی از طریق سامانه ثبت دادخواست‌های الکترونیکی بوده است.

اسماعیلی درباره اقدامات سازمان ثبت اسناد درخصوص طرح کاداستر گفت: کاداستر از اولویت‌های سازمان ثبت در سال ۹۹ بود و به دلیل عدم تخصیص منابع لازم از سوی دولت و مجلس این موضوع به تعویق افتاده بود، اما در سال ۹۹ بیش از ۵۴ و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور جهت صدور سند مالکیت آماده سازی و تثبیت مالکیت شدند. همچنین برای ۴۷ میلیون هکتار سند کاداستر صادر شده و این رقم نسبت به سال ۹۸ رشد بیش از ۴۰۰ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه کاداستر به شدت بیشتری کار می‌کنیم و در آینده‌ای نه چندان دور امیدواریم اجرای این قانون را به اتمام برسانیم. همچنین سازمان ثبت اسناد متوجه شد که ۶۰ سال است که عکس برداری هوایی انجام نشده است و سازمان ثبت با انعقاد قرارداد با ۵ شرکت دانش بنیان، مقدمات عکس برداری جدید را فراهم کرده و این عکس‌ها به تثبیت مالکیت کمک می‌کنند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به واحد اجرای اسناد گفت: این واحد بیش از ۵ هزار پرونده را مختومه کرد که نسبت به سال ۹۸ رشد ۶۰ درصدی داشته است و بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی وصول شد و در دو سال اخیر معادل ۳۷ هزار میلیارد تومان وصول شد و ۱۸ میلیون سند رسمی تنظیم شد و ۹۰۰ دفترخانه جدید ثبت شد.

اسماعیلی با اشاره به توسعه فناوری‌های نوین تصریح کرد: راه اندازی بیش از ۲۰ سامانه جدید، الکترونیکی شدن تمام فرآیند‌های اسناد رسمی، ایجاد سرویس تطبیق اثر انگشت، کنترل نظارت الکترونیکی در حوزه دریافت حق ثبت از مراجعان و اقدامات فراوان دیگر از جمله این عملکرد‌ها است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ بر اساس ابلاغ رئیس قوه قضاییه، ۵ موضوع اصلی از جمله مبارزه با فساد، توسعه امنیت اقتصادی برای حمایت از تولید، هوشمند سازی، ایجاد شفافیت و ارتقای کیفیت و کمیت آرا، مشارکت حداکثری مردم، اشتغال فراگیر زندان از اولویت های قوه قضاییه هستند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره زمین خواری و آزادسازی اراضی ملی گفت: در واحد‌های قضایی اهتمام ویژه‌ای در حوزه زمین خواری داشتیم. نتیجه عملکرد همکاران ما در سال ۹۹ موجب بازگشت بیش از ۱۸ هزار هکتار از اراضی ملی به بیت المال شد.

وی افزود: در آذربایجان غربی ۸۴۰ هکتار، البرز ۷۰۰ هکتار، بوشهر ۳۶۰ هکتار، تهران ۲ هزار و ۹۷۳ هکتار و در چهار محال و بختیاری ۳ هزار و ۵۲۶ هکتار از اراضی ملی به بیت المال بازگشت.

اسماعیلی تصریح کرد: قوه قضاییه با اهتمام ویژه تنها تشکیل پرونده نداده بلکه اراضی را به بیت المال بازگردانده و عملکرد شورا‌های حفظ حقوق بیت المال موجب شد تا به رئیس قوه قضاییه پیشنهاد داده شود این شورا‌ها در شهرستان‌ها هم تشکیل شوند.

وی درباره طرح دوباره زندگی گفت: این طرح مشترکی برای کمک به آزادی و اشتغال زندانیان است و تا امروز در مسیر اجرای این طرح مردم و خیرین بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان کمک کردند و بیش از ۴۰ هزار پیام مردمی مبنی بر اعلام کمک و حمایت داشتیم که ۳۰ درصد در حوزه کارآفرینی زندانیان، ۲۴ درصد در حوزه بهداشت و درمان، ۱۸ درصد در حوزه حرفه آموزی زندانیان، ۱۵ درصد کمک معیشت خانواده زندانیان، ۸ درصد تأمین مسکن و ۵ درصد ارائه کمک به خانواده زندانیان بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره جزئیات اجرای طرح دوباره زندگی تصریح کرد: این طرح مشترکی برای کمک به آزادی و اشتغال زندانیان است و تا امروز در مسیر اجرای این طرح مردم و خیرین بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان کمک کردند.

اسماعیلی گفت: بیش از ۴۰ هزار پیام مردمی مبنی بر اعلام کمک و حمایت داشتیم که ۳۰ درصد در حوزه کارآفرینی زندانیان، ۲۴ درصد در حوزه بهداشت و درمان، ۱۸ درصد در حوزه حرفه آموزی زندانیان، ۱۵ درصد کمک معیشت خانواده زندانیان، ۸ درصد تأمین مسکن و ۵ درصد ارائه کمک به خانواده زندانیان بوده است.

وی افزود: این کار زمینه ارتکاب جرم را از بین می‌برد و از آنچه تشکیل شده تشکر می‌کنم و تقاضا دارم که این کمک‌ها همچنان استمرار داشته باشد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت زندان‌ها در دوران کرونا گفت: قوه قضاییه برای جلوگیری از ابتلای زندانیان به کرونا اقدامات متعددی انجام داده و حمایت وزارت بهداشت هم موثر بوده است و تمام زندانیان ورودی تست کرونا می‌دهند.

وی افزود: اگر تست آن‌ها مثبت باشد به قرنطینه می‌روند و سعی می‌شود در اولین فرصت آزاد شود و زندانیان هر روز معاینه می‌شوند و اهتمام‌های لازم بهداشتی که به پیشگیری از کرونا کمک می‌کنند اعمال می‌شود و اکنون در زندان‌ها این شیوع ویروس وجود ندارد. دادرسی الکترونیک به جلوگیری از ابتلای زندانیان کمک می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: همچنین اعطای مرخصی به زندانیان هم از جمله اقدامات دیگری بود ه است و تا امروز بیش از ۴۰ هزار نفر از مرخصی ماه رمضان بهره‌مند شدند و ان شاءلله در روز‌های آینده و لیالی قدر تعداد دیگری به مرخصی می‌روند.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=9552
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار