تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲

واکسن ایرانی کرونا بهار آماده می‌شود

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات تأمین واکسن کرونا گفت: واکسن ایرانی کرونا بهار امسال آماده می‌شود.

به گزارش دنیای خبر، سعید نمکی در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در وزارت بهداشت درباره تأمین واکسن کرونا اظهار کرد: ما ۳۲۱۳ صفحه مکاتبه برای واکسن کرونا داریم، از اردیبهشت سال گذشته من با وزیر بهداشت روسیه مکاتبه کردم و با چین و کوبا مذاکره کردیم.

وی افزود: من میدانستم که با توجه به ظرفیت تولید واکسن کرونا در دنیا و اینکه سرمایه‌داران و استعمارگران اصلی در این جریان نقش دارند، نمی‌‌گذارند واکسن کرونا راحت به دست بقیه برسد؛ الان ۸۵ درصد واکسن‌های جهان را هفت کشور مصرف می‌کنند. دو راه بیشتر نداشتیم؛ یکی این‌که این راه را برویم و برای واردات واکسن التماس کنیم و دیگر اینکه به تولید داخل توجه کنیم که ما به تولید داخل توجه جدی داشتیم. به شما خواهند گفت چه کسی در این دوران برای تولید واکسن کرونا دل به دریا زد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای واردات واکسن کرونا بیان کرد: قبل عید قرار بود ۴.۵ میلیون دوز واکسن کرونا دریافت کنیم که ۲ میلیون آن از روسیه بود. روس‌ها به‌جای دو میلیون گفتند، یک‌میلیون واکسن کرونا می‌دهیم و بعد این یک میلیون را تبدیل به ۴۰۰ هزار دوز واکسن کردند؛ برای واردات واکسن کرونا از روسیه خیلی تلاش کردیم؛ هندی‌ها قرار بود دو میلیون دوز واکسن کرونا به ما بدهند که بعدها گفتند ۵۰۰ هزار دوز به شما می‌دهیم که ما هزینه این ۵۰۰ هزار دوز را به هند پرداختیم اما ۱۲۵ هزار دوز از هند وارد شد و ۳۷۵ هزار واکسن در فرودگاه به دستور دادستانی هند بلوکه شد و گفتند از هند یک عدد واکسن نیز نباید به جاهای دیگر دنیا برود.

وزیر بهداشت ادامه داد: قرار بود که از کووکس که پول آن را داده بودیم؛ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزا دوز واکسن کرونا بیاید، که بعداً شد یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز و سپس گفتند یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن به شما می‌دهیم، آن‌قدر تعلل کردند تا چند روز قبل فقط توانستیم ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از کووکس دریافت کنیم.

نمکی تصریح کرد: از چینی‌ها به جای دو میلیون واکسن کرونا که قرار بود قبل از عید بگیریم، ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم. برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف، توانستیم با ۲۰ روز تاخیر، قولی که داده بودیم را عملی کنیم که تعداد واکسن زده شده به استحضار ملت شریف می‌رسد و اطلاع‌رسانی شفاف‌تر خواهد شد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن کرونای خارجی با قرارگاه کروناست که البته این عرض من به معنای این نیست که مسئولیت را از دوش خود برداریم. من یک نکته را از روز اول پذیرفتم که آن هم تولید واکسن داخلی است و در بهار امسال این واکسن کرونا را روی میز جمهوری اسلامی ایران قرار خواهیم داد.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=9022
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار