تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰

توصیه‌های اورژانسی در سوختگی‌ها؛

ناحیه سوخته را چه زمانی پانسمان کنیم؟

سخنگوی کمیته چهارشنبه پایان سال اورژانس تهران درباره نحوه مواجهه افراد با سوختگی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش دنیای خبر،سعید مهرسروش، سخنگوی کمیته چهارشنبه پایان سال اورژانس تهران  درباره نحوه مواجهه افراد با سوختگی گفت: در صورتیکه  مصدوم هنوز مشتعل است و یا صحنه هنوز ایمن نیست و خطر سوختگی هنوز وجود دارد کار نجات را به تیم آتش نشانی بسپارید. خارج کردن زیور آلات و کمر بند از اندام سوخته ( انگشتر، ساعت، النگو، گردن بند و..) را مد نظر داشته باشید.

وی افزود: در صورت امکان لباس های آلوده به مواد سوخته و یا آغشته به مواد شیمیایی را خارج نمایید ولباس های نیمه سوخته را در صورتی که نچسبیده خارج کنید، در ۱۵ تا ۲۰  دقیقه اول در صورت امکان اندام سوخته را در آب سرد ( و نه آب یخ و یخ) قرار دهید.

مهرسروش توصیه کرد: هیچ گونه ماده پوشاننده مانند کرم و پماد های سوختگی و خمیر دندان استفاده نکنید. در ۱۵ تا ۲۰  دقیقه اول ناحیه سوخته را پانسمان نکنید. تاولها را پاره نکنید. قیر گرم و چسبیده را با آب سرد خنک کنید و تلاشی برای پاک کردن و یا کندن آن نکنید.

وی ادامه داد: ماده شیمیایی جامد مثل پودر آهک و یا سموم شیمیایی جامدو … را با استفاده از برس، پارچه یا کاغذ خشک پاک کنید و سپس با آب فراوان حداقل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شستشو دهید.سوختگی شیمیایی مایع( اسید ، باز و…) را تا رسیدن تیم پزشکی  با آب فراوان شسته شده و از خنثی کردن آن با مواد قلیایی و یا اسیدی مانند سرکه، آبغوره و …خودداری کنید.

سخنگوی کمیته چهارشنبه  پایان سال اورژانس تهران افزود: برای شستشو از آبی که قابل نوشیدن است ( آب رودخانه، آب شیر و ….)  استفاده کنید. در صورت سوختگی شیمیایی چشم، چشم را با آب فراوان تمیز ( آب شیر) به مدت طولانی  ادامه دهید درصورت وجود لنز در چشم، اگر لنز به چشم نچسبیده به سرعت خارج گرددو در غیر اینصورت دستکاری اضافی نکنید.

 

منبع: فارس


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=8295
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار