تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۵۶

جزئیات حمله تروریستی به کشتی شهرکرد

کاپیتان کشتی شهرکرد جزئیات حمله تروریستی به این کشتی را در روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه جاری تشریح کرد.

به گزارش دنیای خبر، کاپیتان کشتی کانتینربر شهرکرد اظهار داشت:بر اساس قوانین دریایی و عرف بین‌الملل حمله به کشتی‌های تجاری که در حال عبور بدون ضرر در آب‌های بین المللی هستند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه مولد نا امنی خطرناکی است که تجارت و اقتصاد جهانی را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد.
وی افزود:روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه جاری ساعت ۶ به وقت محلی در آب‌های بین المللی دریای مدیترانه در موقعیت ۳۳ درجه و ۹/۱۵ شمالی و ۳۳ درجه و ۵/۳۶ شرقی در حدود ۷۵ مایلی از سواحل رژیم صهیونیستی در حال حرکت بودیم که حادثه اصابت شئ انفجاری به کشتی رخ داد.
وی افزود: رخداد انفجار با صدا‌های مهیبی که از روی عرشه در محل کانتینر‌های جلو و به فاصله چند ثانیه شنیده شد بوقوع پیوست و متعاقب آن، آتش در کانتینر‌های منفجر شده شعله ور شد.
کاپیتان کشتی شهرکرد اظهار داشت:طبق گزارش افسر اول کشتی که در زمان حادثه در پل فرماندهی بود، بین ساعات ۵:۱۵ تا ۵:۳۰ ودر فاصله حدود نیم ساعت قبل از حادثه به مدت ۱۵ دقیقه دستگاه موقعیت یاب کشتی (GPS) از کار افتاده، ولی در زمان حادثه همه چیز طبیعی بوده است.
وی خاطر نشان کرد:بلافاصله پس از وقوع حادثه با تلاش کارکنان کشتی آتش به طور کامل مهار شد و بر اساس دستور کمیته واکنش اضطراری سریعاً به سمت لنگرگاه بانیاس در کشور سوریه تغییر مسیر دادیم.
کاپیتان کشتی شهرکرد افزود: پرسنل امنیتی و نیرو‌های فنی و غواص وضعیت کشتی را کاملا بررسی کرده اند و اقدامات لازم برای انجام تعمیرات مورد نیاز و اطمینان از ایمنی کامل شناور آغاز شده است.
وی افزود: بر اساس اعلام تیم‌های فنی مسئول تعمیرات بخش‌های آسیب دیده، عملیات بازسازی و ایمن سازی کشتی حدود ۱۴ روز زمان خواهد برد و پس از آن بر اساس برنامه قبلی به سمت بندر والنسیا در کشور اسپانیا حرکت خواهیم کرد.
کاپیتان کشتی شهرکرد در پایان اظهار داشت:به عنوان یک دریانورد و کاپیتان کشتی تاکید می‌کنم که بر اساس قوانین دریایی و عرف بین الملل حمله به کشتی‌های تجاری که در حال عبور بدون ضرر در آب‌های بین المللی هستند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه مولد ناامنی خطرناکی است که تجارت و اقتصاد جهانی را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد و لازم است سازمان‌های بین المللی ناظر بر کشتیرانی تجاری به صورت عاجل به اینگونه اقدامات شرورانه رسیدگی و از تداوم آن جلوگیری کنند.
پیش از این یکی از اعضای تیم فنی بررسی کننده آثار حمله به کشتی تجاری «ایران شهرکرد» که متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی است، موضوع دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام تروریستی را احتمالی بسیار قوی عنوان کرده بود.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=8291
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار