تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۵۲

هدف دولت بایدن از تحریم جدید دو نفر از پرسنل سپاه پاسداران

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه جاری از تحریم دو پرسنل سپاه پاسداران به اتهام «نقض حقوق بشر» علیه زندانیان سیاسی خبر داد. نام این افراد علی همتیان و مسعود صفدری اعلام شده است.

به گزارش دنیای خبر، بر اساس اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، ادعا شده است این افراد در شکنجه، تحقیر و ضرب‌ و شتم فعالان سیاسی و معترضانی که در جریان اعتراضات دو سال گذشته در ایران بازداشت شده بودند، نقش داشته‌اند.

اما پشت پرده این تحریم چیست؟ واقعیت این است که با خروج آمریکا از برجام در دوره ریاست جمهوری ترامپ تحریم‌های با شدت بسیار بیش‌تری بازگردانده شد. از همان دوره دولت آمریکا سه هدف برنامه موشکی، نفوذ منطقه‌ای ایران و ارزش‌ها و هنجارهای انقلاب اسلامی را نشانه رفته بود. بدیهی است که سازمانی که بیش از همه آماج این تحریم‌ها قرار گرفته است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد. به نظر می‌رسد مهار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف اصلی دولت بایدن باشد.

ایالات متحده برای رسیدن به اهداف خود مهار سپاه در سه حوزه زیر را نشانه رفته است:
الف: تحریم‌های مالی و ارتباطات خارجی سپاه
ب: درگیر کردن افکار عمومی با ماموریت‌های سپاه و ایجاد دوگانه معیشت و سپاه

ج: ایجاد چالش حقوقی برای سپاه

اکنون که زمزمه بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام می‌آید بدون شک ایالات متحده سعی خواهد کرد که تحریم‌های سپاه را ذیل تروریسم حفظ نماید.
در واقع تلاش آمریکا بازگشت به برجام با حفظ مهار و تحریم‌های سپاه با عنوان تروریسم است. از این تاریخ به بعد باید منتظر فشار بیش‌تر به سپاه باشیم. آمریکا تلاش دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از ملت ایران جدا کند و دوگانه سپاه و معیشت راه بیندازد.

تلاش آمریکا این است که به مردم ایران بگوید اگر خواهان زندگی بدون تحریم و راحتی هستید جلوی سپاه را بگیرید. اگر ترامپ کل ایران و مردم ایران را تحریم می‌کرد اما بایدن تلاش دارد دوگانه انقلاب اسلامی و ایران راه بیندازد.
به همین جهت هدف آمریکا از تحریم سپاه به عنوان پیشتاز انقلاب اسلامی عبارت است از:
الف: پیشرفت منافع آمریکا در منطقه با مهار قدرت سپاه
ب: کنترل مراودات مالی سپاه با محور مقاومت
ج: کاهش نقش فعال سپاه در اقتصاد داخلی
د: حفظ تحریم‌های ایران از دالان تحریم سپاه
ه: کاهش قدرت منطقه‌ای ایران
و: تغییر مناسبات قدرت سیاسی در داخل کشور به نفع گروه‌های غرب‌گرا
ز: کنترل و مهار قدرت موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در واقع دولت بایدن تلاش دارد به جای تحریم گسترده و کور، تحریم‌های جدید را هدفمند و هوشمند کند تا قدرت منطقه‌ای و موشکی ایران را کنترل کند.

 

دکتر ابوالفضل صدقی/عضو گروه فرهنگ و رسانه اندیشکده غرب‌شناسی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=8131
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار