تاریخ انتشار : 18 اسفند 1399 - 12:08

ایران هیچ تماس با آمریکا نداشته است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما هیچ تماس مستقیم و غیر مستقیمی با آمریکا درخصوص موضوعات برجامی و غیربرجامی نداشتیم و نداریم.

به گزارش دنیای خبر،سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی درخصوص برخی خبرها مبنی بر مذاکرات غیررسمی ایران و آمریکا، اظهار کرد: ما هیچ تماس مستقیم و غیر مستقیمی با آمریکا درخصوص موضوعات برجامی یا غیربرجامی نداشتیم و نداریم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا از ایران برای برگزاری نشست در موضوع افغانستان در سازمان ملل دعوت شده است؟ گفت: هنوز دعوتنامه‌ای درخصوص پیشنهاد برگزاری نشستی در سازمان ملل درباره موضوع افغانستان دریافت نکردیم. هر زمان این دعوتنامه را دریافت کنیم، این پیشنهاد را بررسی خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: افغانستان برای ما حوزه بسیار مهمی است و برگ مذاکراتی ما با هیچکسی نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برخی اخبار مبنی بر سیگنال‌های مثبت ایران به غرب برای مذاکره گفت: آنچه در این حوزه درخصوص برجام جریان دارد، بسیار حساس است. ما گفتگوهای بسیار نزدیکی با طرف‌های باقی مانده در برجام داشتیم. البته گفتگو و مذاکره برجامی با آمریکایی‌ها نداشتیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران در عراق، گفت: دولت عراق سعی کرده همواره دیون خود را به ایران بپردازد اما موانع تحریمی در این میان وجود داشته است. از چند ماه قبل مسیر تأدیه این دیون بین بانک مرکزی ایران و طرف های عراقی بحث و گفتگو شده است، برخی به نتیجه رسیده و در مسیر و کانال‌های خودش جلو می‌رود. البته پیشرفت های خوبی هم در این حوزه صورت گرفته است.

خطیب‌زاده با اشاره به گفتگوی تلفنی رئیس جمهور با نخست وزیر عراق، گفت: در این گفتگو مباحث مهمی از جمله ضرورت خروج نیروهای خارجی براساس قانون پارلمان عراق، مطرح شده است. این قانون تنها به یک نیروی خارجی اختصاص ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا طرح گام در مقابل گام اروپا برای برجام را قبول خواهد کرد؟ گفت: ایران طرح گام به گامی دریافت نکرده است و چنین طرحی را هم مبتنی بر خط مشی جمهوری اسلامی نمی‌داند .

خطیب‌زاده با اشاره به تحولات یمن، گفت: ما واقعا نگران بحران تراژیک در داخل یمن هستیم. امروز چندین میلیون یمنی در نیاز مطلق به مواد و غذا و آب آشامیدنی سالم هستندو این یک وضعیت شرم آوری است که در داخل یمن اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در ۶ سال گذشته ایران همواره گفته باید آتش بس به همراه دسترسی های انسان دوستانه و لغو محاصره اتفاق بیافتد. هرچه زودتر عربستان باید به این جنگ نابرابر خاتمه دهد چراکه برای خودش و منطقه روزهای بهتری را رقم خواهد زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مردم یمن حق دفاع مشروع از خودشان را دارند ولی مسیری برای حل مساله یمن جز مسیر گفتگو و راه حل سیاسی نیست. دولت نجات ملی یمن هم بارها به این مساله تاکید کرده است..

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات بی‌جای برخی سیاسیون درباره سیاست خارجی ایران، گفت: سیاست خارجی باید در مسیر حرفه‌ای خودش حرکت کند. سیاست خارجی نه موضوع بده بستان احزاب و جریان های سیاسی است و نه موضوع خیابانی و کف خیابانی است. موضوع سیاست خارجی درباره امنیت ملی بوده و مجرای آن هم در قانون روشن است. وزارت امور خارجه بعنوان تنها صدای تبیین مواضع جمهوری اسلامی است. برخی افراد، در موضوعات حساس باید وظیفه خودشان را با دقت بیشتری نگاه کنند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص سفر پاپ به عراق گفت: این سفر بسیار خوب و مهم بود و نفس آن حائز اهمیت است. عراق با رشادت های مردم و درایت مرجعیت در مقابل افراطی‌گری و توطئه خارجی، امروز به فضای امنی تبدیل شده است. پیام این سفر عراق آرام و امن و عراق بازگشته به صحنه آرامش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دیدار پاپ با مرجعیت عالی عراق در نوع خودش نشان دهنده گفتگوها و تقریب بین ادیان است و پیامی جز پیام صلح، دوستی و تمدنی ندارد. پیام هایی که در این دیدار مرجعیت عالیقدر عراق اشاره کردند، بخصوص مساله فلسطین، بسیار حائز اهمیت است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درخصوص حملات انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان، گفت: ریشه آنچه که در یمن اتفاق می‌افتد، تجاوز ۶ ساله و ظلم آشکار به چندین میلیون یمنی است. امروز بمباران های کوری در بخش های مختلف یمن اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دولت نجات ملی یمن گزارشی را ارائه کرد که چگونه از القاعده برای سرکوب مردم یمن استفاده می‌کند. آنچه بعنوان بروز این جنگ می‌بینیم، ریشه هایی دارد و باید به این ریشه ها توجه کرد. هرچه زودتر عربستان جنگ را خاتمه دهد و محاصره را تمام کند، قطعا به ابتکارات آقای بریفیتس و سازمان ملل و راهکارهای دیپلماتیک کمک خواهد کرد.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=8034
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار