تاریخ انتشار : 17 اسفند 1399 - 9:03

سارقان در کمین خریدکنندگان شب عید کرونایی

نوروز از سال گذشته رنگ‌ و بوی دیگری یافته و با کرونا گره خورده، هرچند عده‌ای از هموطنان بی‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی، خریدهای نوروزی خود را آغاز کرده‌ و گمان نمی‌کنند ویروسی به نام کرونا در همه جا خانه کرده، با این حال بهتر است در هنگام خرید مراقب سارقان باشید.

به گزارش دنیای خبر،در شرایطی که کرونا سایه سنگین خود را بر سر مردم فرود آورده، سارقان نیز دست از کار نکشیده و همواره در کمین بهترین فرصت‌ها هستند تا طعمه ای را به دام بیندازند. هر چند مسئولان امر و متولیان سلامت به مرم توصیه می کنند از ورود به اماکن شلوغ پرهیز کرده و حتی از سفرهای نوروزی اجتناب کنند اما هستند عده ای که نسبت به تمام این هشدارها بی تفاوت بوده و راه خود را می روند.

در این شرایط پلیس نیز ضمن توصیه به مردم که از حضور در اماکن شلوغ پرهیز کرده و نسبت به رعایت فاصله اجتماعی برای پیشگیری از شیوع کرونا توجه داشته باشند، در عین حال به هموطنان هشدار می دهد تا در صورت خرید و حضور در امکان شلوغ مراقب سارقان باشند تا در دام آن ها گرفتار نشوند.

پلیس توصیه می کند که مردم برای خرید از نگهداری پول نقد در کیف یا جیب خودداری کنند بویژه در اماکن شلوغ. سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی به شهروندان توصیه می کند، در مکان های شلوغ با کارت های اعتباری، خرید کنند.

وی می گوید: شهروندان باید مراقب تماس بدنی افراد ناشناس در اماکن پرتردد باشند؛ در صورت امکان به اندازه خرید، وجه نقد با خود همراه داشته باشند و سعی کنند وجوه نقد را داخل چند جیب لباس تقسیم کنید.

موذن با اشاره به اینکه اشیاء خریداری شده را در معرض دید افراد ناشناس قرار ندهید، می گوید: هنگام خرید از وجوه نقد، چک های مسافرتی و لوازم با ارزش، داخل جیب لباس های خود، مراقبت کنید. همچنین از به همراه داشتن طلا و جواهر و سایر اشیاء غیر ضروری گرانقیمت اجتناب کنید.

موذن در توصیه به شهروندان، هنگام مسافرت در شهرها و اماکن متبرکه نیز توصیه می کند کودکان خود را به زیورآلات گران قیمت مزین نکنند؛ همچنین وجوه نقد هم یکجا حمل نشود.  نام، سن، نشانی محل زندگی، شهر و استان خود را به فرزندان بیاموزید؛ به کودکان آموزش دهید، هنگام پاسخ دادن به تلفن، نگویند در خانه تنها هستند و هرگز در خانه های خالی، متروکه و محل های خلوت و دورافتاده بازی نکنند.

توصیه‌های دیگر پلیس در مورد خریدهای نوروزی

سرهنگ شهاب امینی معاون اجتماعی پلیس آگاهی نیروی انتظامی در توصیه به هموطنان برای رعایت احتیاط در خریدهای نوروزی می گوید: هموطنان از فروشگاه‌هایی که امکان پرداخت الکترونیکی دارند، خرید کنند.  برای پیشگیری از کلاهبرداری های احتمالی در روزهای پایانی سال و با توجه به همراه داشتن مقادیر زیاد پول نقد در هنگام خرید لازم است در فروشگاه هایی که امکان پرداخت الکترونیکی وجود دارد، مبلغ وارد شده توسط فروشندگان را با دقت بررسی و شخصا رمز عبور کارت بانکی را وارد کنند.

وی ادامه می دهد:  هموطنان هنگام ترک خودرو شخصی نیز باید از رها کردن کیف دستی، پول نقد، اسناد، مدارک و هرگونه اموال با ارزش درون خودرو،  خودداری کنند. در صورتی که برای خرید از خودروی شخصی استفاده می کنند در صورت امکان، وسیله نقلیه خود را در پارکینگ های عمومی پارک کنند.

معاون اجتماعی پلیس آگاهی از والدین خواست مراقبت های لازم در مراکز شلوغ و پر ازدحام را از کودکان به عمل آورده و اگر همراه کودکان خود به خرید می روند،  از آویختن هرگونه طلا، جواهرات و اشیای قیمتی به کودکان خود پرهیز کنند.

امینی همچنین از شهروندان خواست پلیس را در برقراری نظم و امنیت یاری کرده و هرگونه موارد مشکوک را برای پیگیری انتظامی در اسرع وقت با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ در میان بگذارند.

 

منبع: ایرنا

برچسب ها:,

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=7982
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار