تاریخ انتشار : ۲۹-۱۱-۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

کاهش ۷۴۸۷ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۷۴۸۷ واحد روبرو شد، گرچه معاملات امروز بورس و فرابورس به رکورد بی‌نظیر ۳۵ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان رسید.

به گزارش دنیای خبر،شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه گرچه ۷۴۸۷ واحد عقب نشست و به رقم یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۳۹۵ واحد رسید، اما نکته مهم این است که شاخص کل با معیار هموزن ۹۳۲ واحد رشد کرده و به رقم ۴۳۸ هزار و ۹۶۶ واحد رسید.

ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس امروز یک رکورد بی نظیر از خود به جا  گذاشت و به رقم ۳۵ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان رسید که البته انتشار اوراق مرابحه آن در فرابورس باعث ثبت این رقم شده است.

امروز ارزش روز شرکت‌های بورس به بیش از ۴ میلیون و ۹۲۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۶ میلیارد اوراق و حق تقدم و سهام در قالب ۶۹۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به رقم بی سابقه ۲۸ هزار و ۱۵۲ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات امروز بورس اوراق و فرابورس به بیش از ۳۵ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان رسید که در نوع خود یک رکورد تاریخی به شمار می‌رود.

 امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۶ دهم درصد کاهش یافتند اما شاخص کل و شاخص قیمت با ترازوی هموزن ۲۱ صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور نیم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۵۹ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فقط ۶۱ صدم درصد عقب نشست.

امروز نمادهای بانک پارسیان، پالایش نفت بندرعباس و پالایشگاه تبریز بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و برعکس ن  مادهای پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه و شستا و نیز ملی مس ۴ شرکت غول پیکر بورسی باعث ریزش شاخص شدند.

نمادهای پرتراکنش شامل پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، ملی مس ایران، لیزینگ پارسیان، پالایش نفت تهران و سرمایه گذاری سیمان تأمین بودند. در فرابورس ایران شاخص کل امروز با ۴۳ واحد کاهش به رقم ۱۷ هزار و ۵۹۰ واحد رسید، ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۰۴ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۲۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۲۸ هزار و ۱۵۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

 امروز نمادهای پالایش نفت شیراز و نیروی برق دماوند بیشتری اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند  و نمادهای بیمه پاسارگاد، آریا ساسول، صبا تأمین، هلدینگ معدنی خاورمیانه و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش شامل ذغال سنگ پروده طبس، تهیه غذای دنا آفرین فدک، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، دامپروری ملارد شیر، صنعت روی زنگان، رایان هم‌افزا و زرین معدن آسیا بودند.

  بورس تهران گرچه امروز قدری با کاهش شاخص همراه شد اما ارزش معاملات دو بازار به رقم بی سابقه رسید و بازار بورس و فرابورس محل مناسبی برای تأمین مالی کلان شرکت‌های بزرگ بورسی و فرابورسی کشور است و معمولا روزهای پایان سال که پول‌های زیادی دست مردم و شرکت‌ها می‌ماند، فرصت مناسبی برای تأمین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی به شمار می‌رود.

همچنین برای سرمایه گذاری در بورس باید از محل پس اندازها و در یک سرمایه‌گذاری بلندمدت ۶ ماهه یا یک ساله باید اقدام شود.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=7515
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار