تاریخ انتشار : ۰۱-۱۱-۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

اطلاعات ۵۰هزار کاربر صرافی نوبیتکس فاش شد

از چند سال گذشته ، تب خرید و فروش ارزهای دیجیتالی همچون بیت‌کوین در کشور و سطح جهان بالا رفته و این موضوع در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده است. افزایش قیمت رمزارزها سبب شده توجه زیادی به سمت آن‌ها جلب شود و بسیاری به چشم یک سرمایه‌گذاری موفق به این پول‌های نوین نگاه کنند.

به گزارش دنیای خبر،اما خلاء‌های قانونی در این حوزه در کشور از بدو ورود رمز ارزها به بازارهای مالی وجود داشت و با توجه به اینکه این رمزارزها در شرایط تحریم‌های مالی می توانستند به اقتصاد کشور کمک کنند، اما ارگان‌ها و سازمان‌های ذینفع تلاشی برای ساماندهی رمزارزها نکردند. دراین بازار آشفته و بی‌قانون، افراد فرصت طلب دست بکار شدند و زمان را برای اهداف سودجویی خود مناسب تشخیص دادند. از سال ۱۳۹۵ به بعد در کشور شاهد رشد قارچ گونه تاسیس صرافی های رمز‌ ارزی بودیم. صرافی‌هایی که تلاش می‌کردند سرمایه‌های سرگردان جامعه را به سمت خود جلب کنند و در این نابسامانی‌ها از این نمد برای خود کلاهی بدوزند.

هرچند در این میان تعداد انگشت شماری از صرافی‌هایی هم بر پایه سرمایه‌های شخصی و با هدف اشتغال و کارآفرینی و خدمت به کشور تاسیس شدند و برای گسترش فناوری‌های بلاکچین و رمز ارزها کوشش‌هایی کردند.

با وجود تمام موارد ذکر شده در تمامی این سال ها هر روز اخبار و شایعات فراوانی در این حوزه به گوش می‌رسید. تا اینکه در تاریخ ۲۰ دی ماه سال جاری در دو سایت خبری “آی تی رسان”  و “شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز” مطلبی با عنوان “مراقب خرید و فروش ارزهای دیجیتال در نوبیتکس باشید!” انتشار پیدا کرد. در مطلب فوق به تخلفات یکی از صرافی های فعال در حوزه رمز ارزها با نام نوبیتکس اشاره شده بود. صرافی که اطلاعات زیادی در خصوص آن در دسترس نیست و تنها مرجع قابل اعتماد به ایت صرافی، وب سایت آن است . صرافی نوبیتکس ادعا می‌کند که  نخستین بازار حرفه‌ای یا اصطلاحاً Exchange Market برای مبادله دارایی‌های دیجیتال و رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش و تتر است! ادعایی که عملا اثبات آن ممکن نیست و صرافی های دیگری نیز در این موارد نیز ادعاهایی دارند.

بیت کوین را ساتوشی ناکاموتو درسال ۲۰۰۹ اختراع کرد. بعد از آن رمزارزهای دیگری بر پایه فناوری بلاکچین دربازارهای مالی جهان شکل گرفتند. در زمان تنظیم این گزارش قیمت بیت‌کوین در حدود ۸۰۰ میلیون تومان بود و صرافی فوق نیز ادعا می کند که به هر مقدار بیت کوین را که نیاز داشته باشید، برای فروش به شما عرضه خواهم کرد!!!

اما در گزارش منتشر شده در پایگاه خبری” آی تی رسان” و “پایگاه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز” در ۲۰ دی ماه، مواردی از سوی یکی از کاربران و مشتریان این صرافی مطرح شده که نشان از آن دارد ادعاهای این صرافی در توانایی خرید و فروش رمزارزها به واقعیت نزدیک نیست. در گزارش خبری فوق آمده است که تخلفات و سهل انگاری هایی در صرافی نوبیتکس صورت می‌گیرد. تخلفاتی در حوزه احرازهویت، پشتیبانی، پاسخگویی، نحوه پرداخت پول‌های مردم و البته عدم رعایت اخلاق حرفه ای در حفظ اسرارمالی و هویتی مشتریان!

بعد از انتشار این گزارش در دو پایگاه خبری مورداشاره، به لحاظ اهمیت موضوع برخی از رسانه‌ها، روزنامه‌ها، پایگاه خبری و خبرگزاری‌ها شروع به بازنشر آن گزارش کردند. بازنشری که تلاش می کرد به شهروندان هشداردهد تا مراقب سرمایه‌های خود باشند و سرمایه گذاری کمی هوشیارتر عمل کنند.

 

رسوایی دیگر

درست چند روز بعد از انتشار این گزارش و بازنشر گسترده آن در رسانه‌ها، اتفاق عجیب دیگری رخ داد و پرده از ماجراهای دیگر برداشته شد. در حالی که هنوز کاربران و مشتریان این صرافی با عدم پاسخگویی و پشتیبانی این صرافی مواجه بودند و تلفن‌های این صرافی مجازی پاسخگو هیچ تماس  نبودند، در یک کانال تلگرامی، اطلاعات شخصی بسیاری از کاربران و مشتریان صرافی نوبیتکس انتشار پیدا کرد. اطلاعاتی از قبیل کد ملی و تصویر کارت ملی، تصاویر احراز هویت و شماره های کارت های بانکی مشتریان و … !!! اتفاقی که نشان می‌داد صرافی فوق دارای خلاء‌های امنیتی زیادی است که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای کاربران شود وامنیت سرمایه های آنان را به خط بیندازد . در کانال تلگرامی فوق متنی با این مضمون دیده می‌شود:

«عکس تمام احراز هویت‌ها از سال ۹۷ تا هفته‌ی قبل، توسط تیم ما هک شده است. ما توانستیم ۱۶۸ بیت (بیت‌کوین) و این عکس‌ها را ببریم (سرقت کنیم). اول خواستیم عکسا رو بهشون بفروشیم ولی آه در بساط نداشتن، بنابراین بیش از ۵۰ هزار عکس احراز هویت را می فروشیم» هر عکس یک دلار. همشم باهم ۱۰هزاردلار»!!!!

بله؛ بر اساس مطلب منتشر شده در کانال مذکور، اطلاعات ۵۰ هزار نفر که به این صرافی اعتماد کرده بودند و می‌بایست در حفظ آن کاملا دقت می‌شد، مانند آب خوردن در فضای مجازی انتشار پیدا کرد. به عبارتی اگر فقط مبلغ ۵۰ دلار به صورت میانگین در کیف پول الکترونیکی این ۵۰هزار کاربر صرافی که اطلاعات آنان انتشار پیدا کرده است، وجود داشته باشد، (با احتساب دلار ۲۵ هزار تومانی) این صرافی مبلغ ۶۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سرمایه کاربران خود را به خطر انداخته است. از طرفی اگرمبلغ ۱۶۸ بیت کوین هک شده کاربران صرافی نوبیتکس مورد ادعای هکرها را با قیمت هر واحد حدود۸۰۰ میلیون تومان محاسبه کنیم، به عدد ۱۳۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان خواهیم رسید.

این صرافی در وب سایت خود اشاره کرده است:

تعهد و تخصص، محافظت و امانت‌داری از دارایی‌های مشتریان و پاسخگویی به نیازها و پرسش‌های مشتریان به بهترین شکل ممکن!!!

اما با استناد به موارد اشاره شده و اعداد و ارقام فوق، کاملا مشخص است که عملکرد صرافی نوبیتکس  از شعارها و ادعاهایی که در وب سایت خود مطرح کرده به دور است و سرمایه افراد در این صرافی از امنیت کمی برخوردار است.

این صرافی دیجیتال، از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را در حوزه رمزارزها شروع کرده و گمان می‌شود در مدت فعالیت ۳ ساله خود برخی از افراد به صرافی نوبیتکس اعتماد کرده اند.

 

جعبه سیاه این صرافی

بنا به ادعا و گزارش برخی منابع، احتمالا داده می شود که این یک بازی ای است که صرافی فوق عمدا راه انداخته تا در نبود و خلاء قانونی در حوزه رمزارزها شرایط برای فیشینگ و کلاهبرداری باز باشد . اما پشت این ماجرا چه کسی و چه اهدافی وجود دارد و جعبه سیاه اتفاقات این صرافی چه شخصی است؟

کمی پرس و جو کردیم. به کمک چندین محقق و خبرنگار. سرنخ‌ها، ما را به کشوری در آن سوی آب‌ها و اقیانوس ها هدایت کرد. شخصی با نام محمد جرجندی.

حال این شخص کیست و چه رابطه‌ای با این صرافی در ایران دارد؟

محمد جرجندی نژاد بمی متولد مهر ماه ۱۳۵۹ در زاهدان است. او تا سال ۱۳۹۴ در ایران زندگی کرده است و پس از آن به آمریکا مهاجرت می کند.

منابع آگاه ادعا می کنند، محمد جرجندی نژاد بمی، به یکباره به صورت اسرارآمیزی از آمریکا سردر آورده است! درست زمانی که گرفتن ویزای کشورآمریکا کار بسیار دشواری بوده، اما او توانسته به راحتی اجازه اقامت در این کشور را بدست آورد! وی بعد از مهاجرت به آمریکا ، بدون کوچک‌ترین سابقه رسمی رسانه‌ای، تحصیلات ژورنالیستی و خبرنگاری به ناگاه سر از شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان مانند بی بی سی فارسی در آورد و به عنوان تحلیلگر و کارشناس در بسیاری از امور داخلی ایران و حتی منطقه ای اظهار نظر می کرد. این تحلیل‌ها انقدر غیر حرفه‌ای و به تعبیر بسیاری از فعالان خبره رسانه‌ای، زرد، بی اساس، خام و  کذب بود که کم کم مدیران این شبکه‌ها ترجیح دادند از محمد جرجندی نژاد بمی کمتر استفاده کنند و به این ترتیب پای اوازاین شبکه‌ها بریده شد.

اما محمد جرجندی نژاد بمی باید در آن سوی دنیا برای خود کسب کاری راه می‌انداخت تا امورات زندگیش بگذرد. بهترین راه برای کسب درآمد، بد نام کردن برخی از افراد  و اخاذی از نهادهای  و بنگاه های مالی ، خدماتی و اقتصادی کشور و همچنین حمایت از برخی از شرکت ها در قبال دریافت پول.

جذابیت و هیجان رمز ارزها و بالا رفتن قیمت بیت‌کوین، فرصت باج گیری را برای وی در این حوزه بیشتر از قبل فراهم کرد. او ابتدا شروع به نشر اکاذیب وانتشاراخبار کذب و زرد نمود تا با ایجاد جو روانی، افکار عمومی را به سمت خود جلب کند. عمده فعالیت این شخص در کانال  تلگرامی، توییتر و البته یک وب سایت خاص بود! اما بعد از مدتی مدیران توییتر به اهداف اخاذی و باج گیری او پی بردند و حساب توییتری محمد جرجندی نژاد بمی بسته شد. بعد از این اتفاقات بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی که در وب‌سایت و کانال تلگرامی وی مورد اتهام قرار گرفته بودند، از وی شکایت کردند و پرونده‌های متعددی در دستگاه قضایی کشورعلیه او باز شد. هرچند در این میان، در برخی موارد اخبار صحیح و درستی از جرجندی نژاد مانند افشای نام کانال های شرطبندی فعال در کشورهای همسایه ایران و افراد فعال در درون کشور در حوزه قمار، منتشر شد؛ اما در ادامه این فرد معلوم الحال با انتشار خبرهای جانبدارانه و همچنین تخریب گرایانه از افراد، توسط واسطه‌های مختلف، طلب رشوه و حق سکوت و باج کرد.

اما در رفتار محمد جرجندی نژاد بمی یک مورد عجیب به چشم می خورد! حمایت و جانب داری او از برخی از افراد و شرکت های خصوصی استارت آپی . از جمله حمایت تمام قد او از صرافی مجازی نوبیتکس. با وجود تخلفات  و عدم اخلاق حرفه ای و کاری صورت گرفته دراین صرافی، محمد جرجندی نژاد بمی، لحظه‌ای دست از حمایت ازمدیران این صرافی برنداشته و درتمام شرایط (چه به صورت آشکار و چه به صورت پنهانی) از تخلفات آن‌ها جانبداری کرده است. شنیده­ها حکایت ازآن دارد، محمد جرجندی نژاد بمی، برای خوش خدمتی خود طلب بیت کوین را می کند و برخی از افراد شرکت ها و صرافی هایی که مورد حمایت او هستند، باید سبیل این باج گیر فضای مجازی را به صورت پرداخت رمزارزهای مختلف و بیت‌کوین حسابی چرب کنند. شرگرد جرجندی به اینگونه است که  از طعمه‌های خود درخواست پرداخت مبالغ به صورت رمز ارز را می کند تا ردپایی از باج خواهی و یا شراکت وی برجای نماند.

هرچه که باشد همکاری و حمایت آشکار محمدجرجندی نژاد بمی با صرافی نوبیتکس آشکار است، اما سوال اینجاست

چرا نهادهای نظارتی بر فعالیت‌های فضای مجازی و وبسایت‌ها، با وجود عریان شدن مسائل پشت پرده محمد جرجندی نژاد بمی و همکاری این شخص با تلویزیون های بیگانه  وصرافی نوبیتکس، اقدام عاجلی در خصوص فیلترینگ ، بررسی مسائل پشت پرده و یا محدود کردن فعالیت آن‌ها  انجام نمی‌دهند؟ آیا افشای خصوصی ترین اطلاعات شهروندان خلاف امنیت ملی و منافع ملی یک کشورمحسوب نمی شود؟

اگر فرضیه مطرح شده را درست تلقی کنیم، با کنارهم قراردادن پازل‌های بدست آمده، تصویری روشنی بدست می آید؛ که نیاز به کمی هوش و سواد رسانه‌ای دارد.

 

منبع: اقتصاد سالم 

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=6549
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار