تاریخ انتشار : ۳۰-۱۰-۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳

رشد ۳۸۵ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ساعات میانی به شدت کاهش یافته بود، اما در پایان معاملات با ۳۸۵ واحد افزایش روبرو شد.

به گزارش دنیای خبر، بورس اوراق بهادار تهران که روز گذشته با کاهش قابل توجهی روبرو شده بود، امروز هم از ساعات ابتدایی معاملات روبه کاهش بود، اما در نهایت با بهتر شدن معاملات شاخص کل بورس در پایان معاملات با ۳۸۵ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز ۶۴۶۲ واحد کاهش یافته و به رقم ۴۳۰ هزار و ۴۲۰ واحد رسید. امروز همچنین نمایندگان مجلس در اعتراض به ریزش پیاپی شاخص بورس و توضیح خواستن از وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس، این دو را به کمیسیون اقتصادی مجلس فراخواندند، تا اعتراض مردم را به گوش آنها رسانده و در مورد دلایل ریزش شاخص بورس توضیح بخواهند.

همچنین روز گذشته امیرحسین قاضی زاده عضو هیأت رئیسه مجلس در نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه نسبت به مداخله حقوقی‌های بورس برای ریزش شاخص و ضرر رساندن به مردم نوشته و خواستار رسیدگی قوه قضائیه نسبت به ۱۰ شرکت حقوقی مداخله‌کننده در بورس شد.

این روزها به خاطر ریزش‌های پیاپی سهامداران خرد دچار زیان شده و در روزهای گذشته مقابل شرکت بورس تهران تجمع کرده و اعتراض خود را بیان داشتند.

امروز ارزش روز بازار بورس به بیش از ۴ میلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۱۱ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب یک میلیون معامله و به ارزش ۹۸۳۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس که به بیش از ۵۲۸۵ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات بورس و فرابورس امروز به بیش از ۱۵ هزار و ۹۶ میلیارد تومان رسید.

امروز گرچه شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۳ صدم درصد رشد کردند، اما در عین حال شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن ۱.۴ درصد کاهش یافت. همچنین شاخص آزاد شناور ۶ صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۹۶ صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس یک درصد کاهش یافت.

 امروز نمادهای فولاد مبارکه، شستا، گل گهر، چادرملو، ایران خودرو و فولاد خوزستان به ترتیبی بیشترین اثر مثبت بر شاخص بورس را داشته و نماد پتروشیمی خلیج فارس بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص کل داشته است.

نمادهای پرتراکنش شامل شستا، ملی مس، سایپا، بانک تجارت، دارویی برکت، پالایش نفت تهران و بهساز کاشانه تهران بودند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل در پایان معاملات ۹۴ واحد رشد کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۹۷ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۲.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۸۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۵۲۵۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول، سنگ آهن گهر زمین، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، هلدینگ معدنی خاورمیانه و فولاد هرمزگان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نماد پتروشیمی مارون به تنها میلیارد بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا، پتروشیمی ارومیه، برق و انرژی پیوند گستر پارس، توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه گذاری پویا و توسعه مسیر برق گیلان بودند.

امروز همچنین مجمع عمومی تأمین سرمایه امین و نیز شرکت سرمایه گذاری استان تهران برگزار شد.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=6491
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار