تاریخ انتشار : ۲۲-۱۰-۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱

کره جنوبی سریع‌تر پول ایران را بدهد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ماده ۶ قانون لغو تحریم‌ها به توقف نظارت‌های فراپادمانی اشاره دارد که به معنای اخراج بازرسان آژانس اتمی از ایران نیست.

به گزارش دنیای خبر،سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه در روزهای گذشته موضوع نفتکش کره‌ای و سفر هیئت کره جنوبی برای مذاکره درخصوص بدهی‌های کره و پول های بلوکه شده ایران در بانک های کره‌ای مهمترین بخش تحولات سیاست خارجی بوده است، گفت: ما روز گذشته سفر قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی به ایران را داشتیم.

خطیب‌زاده گفت: هم‌اکنون دیدار قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی با آقای ظریف در حال انجام است.

وی با بیان اینکه هیئت کره‌ای دیروز هم با آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه دیدار و گفتگو داشتند، افزود: در این دیدار درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران مباحثی مطرح شد و طرف کره‌ای سوالات فنی در مورد نفتکش این کشور داشت.

اجازه نمی‌دهیم سیاست‌زدگی وارد پرونده هواپیمای اوکراینی شود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات مقامات اوکراینی درخصوص حادثه هواپیمای اوکراینی و اتهام‌زنی مقامات آمریکا به ایران به این بهانه گفت: مجددا به خانواده قربانیان تسلیت می‌گویم، همانطور هم که وزیر امور خارجه در اینستاگرام خود بیان کردند، واژه در بیان همدردی با خانواده‌های این عزایزان ناتوان است. با این حال، لازم می‌دانم به شکل دقیق و روشن بگویم ایران صلاحیت انحصاری در پیگیری قضایی متهمین این ماجرا را دارد و از روز اول، دادستان نظامی تهران این مسئله را انجام داد.

وی ادامه داد: از همان روزهای اول با پیگیری‌های قضایی، متهمین دستگیر و طبق مقررات مسائل پیگیری شده است. ما یک معاهده قضایی با اوکراین داشتیم و دو دور گفت‌وگوی سیاسی، حقوقی، فنی و قضایی و… با طرف اوکراینی انجام دادیم. دور سوم قرار بود در نوامبر ۲۰۲۰ در اوکراین برگزار شود که علیرغم پیگیری ما طرف مقابل هنوز تاریخ نهایی را اعلام نکرده است.

خطیب‌زاده تاکید کرد: ‌طبق ماده ۱۳ معاهده شیکاگو گزارش فنی خود را باید ارائه می‌کردیم اما با جدیتی که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری انجام شد، به شکل ویدئوکنفرانس ارائه و در تاریخ نهم دی گزارش رسمی ارسال شد.

وی ادامه داد: این کشورها ۶۰ روز فرصت دارند نظر خود را ارائه کنند و بعد از آن، سازمان هواپیمایی می‌تواند گزارش خود را تکمیل و آن را ارائه دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: رویکرد این کشورها و برخی عناصر دیگر نشان می‌دهد به دنبال حل موضوع نبوده و می‌خواهند ماجرا را سیاسی کنند، افراد آشنا به مسائل حقوقی می‌دانند که در ماجراهای کوچک‌تر ممکن است سال‌ها روند قضایی طول بکشد. در این ماجرا فشارهای سیاسی به دور از روند قانونی درست  نیست.

خطیب‌زاده با بیان اینکه رسیدگی قضایی باید عادلانه و دقیق باشد تصریح کرد: ما در دو دور گفت‌وگو با طرف اوکراینی ماجرای پرداخت غرامت‌ها را بیان کردیم اما طرف اوکراینی نظری نداد. از سوی دیگر ایران به نشان حسن نیت پرداخت دیه یکسان را به همه قربانیان به دور از ملیت افراد، مدنظر گرفت. دولت ایران به عنوان دولت مسئول در چارچوب فنی این مسائل را رسیدگی کرده و قطعا اسیر سیاست‌زدگی برخی عناصر و افراد ورشکسته نخواهد شد و اجازه نمی‌دهیم سیاست‌زدگی وارد این مسئله شود.

اقدامات ایران در کاهش تعهدات در چارچوب برجام است

وی درباره بیانیه کشورهای اروپا درباره غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران، گفت: کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت‌کننده در برجام نه تنها به وظایف خود عمل نکردند بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا شدند. اروپایی‌ها بهتر از هر کسی می‌دانند اقدامات ایران در چارچوب و وفق برجام و برای حفظ توافق است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با تاکید بر اینکه سه کشور اروپایی بهتر می‌دانند آنچه در ایران رخ می‌دهد، نشانه یک بیماری است که ریشه آن در رفتار طرف‌های مقابل و نقض عهد آمریکاست، گفت: آن بیماری، نقض مکرر برجام توسط آمریکا و سه کشور اروپایی است. اقدامات ایران به سرعت برگشت پذیر است و اگر آنها می‌خواهند بیماری را درمان کنند، به تعهداتشان عمل کنند.

خطیب‌زاده ادامه داد: اینکه مسکنی زده شود، تا تب بریده شود، حل بیماری نیست. حل بیماری در انجام تعهدات است. بازگشت اروپا و آمریکا به برجام و تعهدات خودشان درمان این موضوع است و ما هم به تعهدات خود بازمی‌گردیم اقدام موثر در برابر اقدام موثر.

بازرسان آژانس از ایران اخراج نمی‌شوند

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات عضو هیئت رئیسه مجلس مبنی بر اخراج بازرسان آژانس از سوم اسفند، گفت: قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌های مجلس کامل روشن است، ممکن است این نماینده مجلس به بند ۶ این قانون ارجاع داده باشند که می‌گوید «در صورتی که طرف‌های متعاهد در برجام به تعهدات‌شان عمل نکنند، نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود»، توقف نظارت‌های فراپادمان به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.

خطیب‌زاده تاکید کرد: ما در چارچوب NPT و تعهدات‌مان و همچنین فضای عدم اشاعه، حضور بازرسان آژانس در ایران ادامه خواهد داشت زیرا این تعهد ماست.

آمریکایی‌ها مجبور می‌شوند با گروه‌های یمنی مذاکره کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحریم فالح فیاض و گروه حوثی‌های یمن توسط آمریکا، گفت: بعید نیست دولت ورشکسته آمریکا در روزهای پایانی میراث دیگری از خود به جای بگذارد و اقدام نابخردانه دیگری را انجام دهد البته این اقدامات محکوم است. اقدام آمریکا درباره حوثی‌ها و فالح فیاض محکوم و ملال‌آور شده است، اینکه مسئول یک نهاد قانونی و دولتی عراق این چنین مورد هدف آمریکا قرار بگیرد، نه تنها محکوم بلکه ناظر به شکست انها است.

خطیب‌زاده ادامه داد: آمریکایی‌ها در عراق از اخراج نگران هستند، آنها در یمن نیز سال‌ها از یک جنگ نابرابر و شرم‌آور حمایت کردند، ۲۰ میلیون یمنی در محاصره قرار گرفتند و این محاصره بدون حمایت آمریکا ممکن نبود.

وی یادآور شد: هیچ کشور سرکشی در این منطقه نمی‌تواند اقدامی انجام دهد مگر آنکه به واقعیت‌های منطقه احترام بگذارد. دور نیست که آمریکایی‌ها مجبور به مذاکره با این گروه‌های مسئول و بومی خواهند شد.

خطیب‌زاده درباره زمان اجرای قانون اقدامات راهبردی توسط ایران نیز گفت: فکر می‌کنم هفته آخر فوریه زمان اجرای قانون اقدامات راهبردی توسط ایران باشد. دقیق‌تر از آن را می‌شود از ستاد برجام یا اداره‌کل حقوقی پرسید.

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره تسلیحات شیمیایی ساختگی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتهام پمپئو در خصوص داشتن سلاح شیمیایی توسط ایران، گفت: آمریکا همان کشوری است که وقتی فاجعه حلبچه رخ داد، تلاش کرد قربانی را به عنوان مسبب معرفی کند در حالی که به خوبی می‌دانست صدام چه فاجعه و جنایتی علیه ایران و کردها انجام داد. آمریکا همان کشوری است که در روزهای پایانی خود تلاش می‌کند واقعیت‌ها را مخدوش کند. آمریکا شریک اقدامات و جنایات صدام علیه ایران است. گزارش وزارت خارجه آمریکا را اگر مشاهده کنید، ساختگی بودن آن را متوجه می‌شوید. آنها باید حداقل اسم کشور آلمان را می‌آوردند.

دستور جنگ علیه دموکراسی در آمریکا از اتاق فرمان ترور سردار سلیمانی صادر شد

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تحولات آمریکا، گفت: تحولات هفته اخیر آمریکا خود داستانی کامل بود. شرم‌آورترین دولت آمریکا به شرم‌آورترین شکل ممکن در حال اخراج است و اقداماتی که علیه کشورهای دیگر با زور و قلدری جلو می‌برد، لخت و عریان در خانه خود دید. همان اتاقی که دستور شهادت سردار سلیمانی و جنگ تمام عیار علیه ایران را داد، همان اتاق دستور جنگ علیه دموکراسی در آمریکا را داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این وعده تاریخ است که هیج اقدامی نمی‌کنیم مگر آنکه خودتان نتیجه‌اش را مشاهده کنید، گفت: آنچه در یکسال اخیر در آمریکا اتفاق افتاد و اقدامات فراوانی که رژیم ترامپ از خود نشان داد، به دنیا ثابت کرد که چه کسی چه اقداماتی کرده است. چهار سال هر کاری توانستند علیه ایران انجام دادند. خون‌های نابحقی در منطقه از افغانستان و عراق و شرق دور و آفریقا ریختند. اتفاق آمریکا سندی است که ما با چه رژیمی مقابله کردیم.

مذاکره با چین، هند و کوبا درباره واکسن کرونا

خطیب‌زاده درباره ممنوعیت خرید واکسن از آمریکا و انگلستان گفت: وزارت بهداشت مسئول این موضوع است و آنها باید در خصوص زحمات کشیده شده و مسائل فنی توضیح دهند.

وی ادامه داد: موضوع کرونا غیرسیاسی‌ترین موضوعی بود که ایران با آن درگیر بود اما از نگاه آمریکا و غرب، سیاسی‌ترین موضوعی بود که وقیحانه از آن علیه ایران استفاده کردند. ایران دومین کشوری بود که موضوع کرونا در آن مطرح بود و یادتان هست همین رژیم آمریکا و کشورهای اروپایی وقیحانه شادی و پایکوبی می‌کردند و فکر می‌کردند اقدامی که نتوانسته‌اند با فشار حداکثری و تحریم انجام دهند را کرونا با ایران انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با اشاره به رویکرد سیاسی آمریکا در مورد کرونا در ایران اظهار کرد: آنها همین رویکرد سیاست‌زده را از نگاه دیگری دنبال می‌کنند. آمریکا از همان ابتدا تلاش کرد ایران دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی نداشته باشد. یادمان نمی‌رود  نظام درمانی پزشکان و پرستاران ما با دست خالی مجاهدت کردند تا امروز  ما وارد بحث واکسن شدیم.

خطیب‌زاده با بیان اینکه آمریکا واکسن خود را برای سال‌ها پیش‌فروش کرده است، گفت: ایران مدت‌ها است کار واکسن را پیگیری کرده و زحمات زیادی در این خصوص کشیده شده اما ما به عنوان وزارت خارجه با شرکای خود در چین، هند و کوبا مذاکره کردیم. یک مورد آن تولید واکسن مشترک با کوبا است که وارد فاز سوم است.

واکسن غیرآمریکایی کرونا را انتخاب کردیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به عضویت ایران در کوواکس گفت: ما عضو کوواکس هستیم و از روز اول هم می‌دانیم آمریکا و کشورهای اروپایی چه مضایقی را علیه ما ایجاد می‌کنند لذا واکسن غیرآمریکایی را انتخاب کردیم. می‌خواهیم مردم دسترسی به واکسن مطمئن داشته باشند. انتخاب نوع واکسن با وزارت بهداشت است. نگاه ما در این مسیر رویکرد سیاسی‌زده به کرونا نیست.

هنور روابط اقتصادی با سوریه گسترش نیافته است

وی درباره موانع سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف ایران در سوریه اظهار داشت: یکی از زمینه‌های همکاری با سوریه، همکاری‌های اقتصادی است. در زمینه همکاری اقتصادی، وزارت خارجه فقط تسهیل‌کننده است و دستگاه‌های دیگر برحسب قانون مسئولیت‌های اصلی را دارند. در چارچوب وظایف و اختیارات خود هیچ کاری را فروگذار نکردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه با بیان اینکه ملاقات‌های مکرری میان مقامات دو کشور ایران و سوریه انجام شده است، تصریح کرد: یکی از مهمترین مباحث سفر وزیر خارجه سوریه به ایران، همکاری‌های اقتصادی بود. آقای خاجی نماینده ویژه ایران، در تماس مکرر با مقامات سوری هستند. من با سفیر سوریه در این رابطه دیدار کردم. وزارت خارجه تمام تلاش خود را کرده و باز هم انجام می‌دهد. روابط با سوریه در ابعاد اقتصادی گسترش نیافته است. از دستگاه‌های مسئول نیز این سوال را بپرسید که کار جلو برود.

سیاسی‌کاری، کمکی به حل مسئله نفتکش کره جنوبی نخواهد کرد

خطیب‌زاده ادعای کشورهای غربی از جمله فرانسه و آمریکا مبنی بر گروکشی ایران با توقیف نفتکش کره جنوبی، گفت: من فرانسه را به رعایت حقوق بین‌الملل دعوت می‌کنم. محیط‌زیست دریایی باید صیانت شود. کشتی کره‌ای به خاطر آلوده کردن خلیج فارس با اخطار قبلی و حکم قضایی توقیف شده است.

وی با بیان اینکه کسانی که می‌خواهند ماجرا را سیاسی کنند، راه غلطی می‌روند، گفت: برخی کشورهایی که در این باره مداخله می‌کنند، جایگاه خود را فراموش کرده‌اند. ما موظفیم از محیط‌زیست دریایی حفاظت کنیم. به طرف کره‌ای و کسانی که مداخله کرده‌اند، مکررا گفته‌ایم هرچقدر این مسئله را سیاسی کنند، کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. کمک کنسولی و غیرکنسولی کرده‌ایم تا سرنشینان در آرامش و سلامت باشند.

پول‌های بلوکه شده ایران در کره به سرعت بازگردد

وی درباره سفر هیأت کره‌ای به ایران اظهار داشت: این سفر در راستای بدهی این کشور انجام شده است، ما می‌خواهیم پول‌های بلوکه شده ایران به سرعت بازگردد. در حال حاضر در این زمینه تحول خاصی رخ نداده است و امیدواریم کره جنوبی بیش از این منتظر ۲۰ ژانویه ننشیند. زیرا نگاه ما و ارزیابی ما بعد از ۲۰ ژانویه به روابط کشورها متفاوت خواهد بود.

تولید مشترک واکسن با کوبا در سفر ظریف حاصل شد

خطیب‌زاده درباره خرید واکسن کرونا اظهار داشت: مرجع خرید واکسن کرونا وزارت بهداشت است. از وزارت بهداشت درخواست می‌کنم مسائل فنی را برای آگاهی جامعه بیان کنند. هر زمان برای ما هدفی تعیین کردند ما همکاری کردیم از جمله در زمینه واکسن‌های مشارکتی همچون همکاری با کوبا که در پی سفر ظریف به هاوانا حاصل شد.

آغوش ما همواره برای کشورهای منطقه‌ای باز است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تغییر رویکرد عربستان و امارات در قبال ایران گفت: همیشه به صورت روشن گفتیم هر لحظه این کشورها مسیر غلط خود را اصلاح و به واقعیات روابط و منطقه توجه کنند، آغوش ما باز است.

وی افزود: ایران به محض اینکه کویت اعلام کرد تحولاتی برای حل و فصل موضوعات در خلیج فارس وجود دارد، ما استقبال کردیم و همچنان با خوش‌بینی نگاه می‌کنیم و امیدواریم مسیری که ایجاد شده ادامه یابد و بتوانیم به سازوکار منطقه‌ای در راستای ثبات منطقه‌ای دست یابیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدامات آمریکا در منطقه غرب آسیا گفت: آمریکا و رژیم ترامپ هرچه زور داشته، زده است، آنها مدت‌هاست متوجه شده‌اند که میراث‌ شکست خورده‌ای از خود به جای گذاشته و تلاش‌هایشان نتیجه‌ای نداشته است. به برکت مقاومت مردم فشار حداکثری یک شکست حداکثری برای آمریکا به بار آورده و پیروزی نزدیک است.

خطیب‌زاده ادامه داد: این پیروزی در داخل هم بوده است. این پیروزی مقاومت مردم و تاب‌آوری اقتصادی است. این به معنای نبودن مشکل و در سختی نبودن مردم نیست بلکه به معنای نرسیدن آمریکا به اهدافش است. آنچه آمارهای بانک جهانی می‌گوید ربطی به آمریکا ندارد. اینکه سال ۲۰۲۱ را جهش اقتصادی ایران نامیده‌اند.

کره جنوبی هیچ‌وقت نگفته‌ پول‌های ایران را پس نمی‌دهد

وی درباره میزان دقیق بدهی کره جنوبی به ایران گفت: متولی مذاکرات درباره پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی است. وزارت خارجه مذاکرات را هدایت می‌کند ولی متولی‌اش بانک مرکزی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اینکه اگر کره جنوبی پول ایران را پس ندهد، واکنش ایران چیست؟ گفت: امکان عدم پرداخت وجود ندارد. ما از تمام مجاری حقوقی استفاده می‌کنیم. قانون جنگل که در دنیا حاکم نیست. طرف کره‌ای هم نگفته نمی‌خواهد پول ایران را پس بدهد. هرچند این مساله در تاریخ روابط دو کشور اثر می‌گذارد ولی هیچ وقت نگفته‌اند که این پول را نمی‌دهند. بهانه‌ای را درباره عدم پرداخت مطرح کرده‌اند که به نظر ما درست نیست.

نظامی کردن منطقه قفقاز اقدام غلطی است

خطیب‌زاده درپاسخ به سوالی  درباره آغاز عملیات اجرایی ساخت سه پایگاه نظامی در جمهوری آذربایجان توسط ترکیه و اینکه آیا این موضوع سبب تشدید منازعات در قفقاز جنوبی نمی‌شود، گفت: آنچه در توافق‌ میان جمهوری آذربایجان، روسیه و ارمنستان رخ داد، از آن استقبال کردیم. در این توافق، باکو و ایروان به دنبال غیرنظامی کردن منطقه و ایجاد یک روابط منطقی هستند. هر اقدامی که به این مسئله کمک کند، آن را اقدامی درست و هر اقدام نادرست را غیرسازنده می‌دانیم.

 

منبع: مهر


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=6174
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار