تاریخ انتشار : ۲۲-۱۰-۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸

کاهش ۵۳۳۳ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۵۳۳۳ واحد روبرو شد، در عین حال شاخص هم‌وزن با رشد ۲۷۳۷ واحدی همراه شد.

به گزارش دنیای خبر،بورس اوراق بهادار تهران امروز در ابتدای معاملات با رشد حدود ۱۲ هزار واحد روبرو شد، اما بعد از آن با کاهش و سپس در یک روند نوسانی قرار گرفت و در نهایت با افت ۵۳۳۳ واحد روبرو شد و به رقم یک میلیون و ۳۰۱ هزار و ۲۸۷ واحد رسید. در عین حال شاخص کل بورس با معیار هموزن با رشد ۲۷۳۷ واحد به رقم ۴۶۹ هزار و ۳۸۹ واحد رسید.

ارزش امروز بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۵ میلیون و ۱۸۱ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۱۰.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۴ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۱ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از ۱۴ هزار و ۸۳ میلیارد تومان رسید؛ یعنی در مجموع امروز ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس به بیش از ۲۵ هزار و ۲۴۳ میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی در پایان معاملات ۴۱ صدم درصد کاهش یافت.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن ۵۹ صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۴۵ صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس یک درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۳۹ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای شستا و ایران ترانسفو بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و نمادهای ملی مس، ایران خودرو، پالایشگاه اصفهان، فولاد خوزستان و پالایشگاه تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش امروز در بورس تهران شامل شستا، ملی مس، ایران خودرو، پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، سایپا و بانک تجارت بودند.

 امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل ۹۹ واحد رشد کرده و به قرم ۱۹ هزار و ۱۷۴ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۰۹ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از ۳.۲ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۶۶ نوبت معامله و به ارزش ۱۴ هزار و ۸۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای شاخص ساز شامل صنعتی مینو، آریا ساسول، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، ذوب‌آهن، و هلدینگ معدنی خاورمیانه بودند و نماد سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش امروز در فرابورس شامل چوب خزر کاسپین، سپیدار سیستم آسیا، سرمایه گذاری سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، برق پیوند گستر پارس، دامپروری ملارد شیر و صنایع لاستیک یزد بودند.

 با توجه به منتفی شدن دستور وزیر صنعت مبنی بر قیمت‌گذاری فولاد در بورس  کالا روند بازار از روز گذشته بهتر شده است. امروز هم گرچه شاخص کل ۵۳۳۳ واحد کاهش یافت، اما شاخص هموزن با افزایش ۲۷۰۰ واحد روبرو شد.

برخی از معامله‌گران حرفه‌ای و کارشناسان می‌گویند، بسیاری از سهام موجود بازار به قیمت کف رسیده و ارزنده شده‌اند، اما در عین حال رفتار همراه با هیجان سهامداران خرد، باعث تقاضا برای فروش سهام و در نتیجه کاهش قیمت می‌شود، اما باید بدانند که سرمایه گذارای در بورس همراه با چشم‌انداز بلندمدت حداقل ۶ ماهه است و نباید اسیر نوسان شاخص و جو روانی شویم، بلکه فرهنگ سهامداری باید در بین سهامداران خرد تشکیل شود.

از طرفی با توجه به این که پاداش بازنشستگی کارمندان معمولا اندک است، می‌توان بخشی از حقوق را برای ایام بازنشستگی با سرمایه‌گذاری در بورس پس‌انداز و ذخیره کرد و بازار سرمایه بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری است و به جای سرمایه‌گذاری در املاک و آپارتمان یا دلار و طلا باید در بورس سرمایه‌گذاری کرد که بخشی از این پول جذب تولید و اقتصاد کشور شود، اما در عین حال دولت و مقامات دولتی نیز نباید با تصمیمات غیرکارشناسی به بازار شفاف بورس صدمه وارد کنند.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=6178
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار