تاریخ انتشار : ۱۴-۱۰-۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰

با کاهش روشنایی معابر چقدر سوخت صرفه جویی شد؟

با اجرای طرح تعدیل روشنایی‌ها در بزرگراه‌ها و معابر اصلی، ۳۰۰ مگاوات از مصرف برق کاسته شده و طبق گفته معاون هماهنگی توزیع توانیر این طرح تاکنون کاهش یک میلیون لیتری مصرف سوخت نیروگاه‌های کشور را به دنبال داشته است.

به گزارش دنیای خبر،افزایش مصرف انرژی برق و گاز در بخش خانگی کشور فشار مضاعفی به صنعت برق وارد کرده است، در همین راستا دولت اجرای طرح خاموشی یک در میان روشنایی معابر و روشنایی بزرگ راه‌ها پس از ساعت ۲۱  را اجرا کرده است. با توجه به محدودیت شبانه تردد در شهرهای نارنجی و قرمز، روشن بودن تابلوهای بانک‌ها یا بیلبوردهای تبلیغاتی غیر ضروری است و نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه ملی ندارد. بنابراین صنعت برق اقدام به صرفه جویی را از هفته پیش آغاز کرده و با یکی در میان کردن روشنایی معابر و حذف روشنایی غیرضروری در جاده‌ها حداقل به میزان ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی ایجاد کرده است.

رخشانی مهر – معاون هماهنگی توزیع توانیر در این باره اعلام کرد: هم اکنون ۹ میلیون چراغ روشنایی در کشور نصب شده که این رقم بسیار بیشتر از استانداردهای بین‌المللی است، در حال حاضر بیشتر چراغ‌های نصب شده در بزرگراه‌ها از نوع لامپ‌های ۴۰۰ وات است که با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد در بسیاری از نقاط می‌توان این لامپ‌ها را به ۱۰۰ وات تغییر و از ظرفیت آن برای کاستن از مصرف سوخت نیروگاه‌ها بهره برد.

وی تامین انرژی در زمستان را چالشی جهانی دانست و اضافه کرد: بررسی‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف مصرفی، نشانگر آن است که می‌توان تا ۲۰۰۰ مگاوات مصرف برق را کاهش داد که همین میزان می‌تواند کمک بسیار زیادی به تامین سوخت نیروگاه‌ها داشته باشد. برنامه عملیاتی در این زمینه به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع سراسر کشور ابلاغ شده است، در همین راستا مصرف انرژی شرکت‌ها به صورت روزانه مورد پایش قرار می‌گیرد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در عین حال با بیان این که بررسی دما نیز نشانگر آن بود که میانگین دما نسبت به ۱۰ سال گذشته تغییری نداشته است، ادامه داد: با این حال در سال جاری شاهد افزایش مصرف انرژی در کشور هستیم که به این منظور به دنبال جلب همکاری مشترکان صنعتی و کشاورزی برای کاهش مصرف انرژی و کاهش روشنایی معابر، میادین، پارک‌ها و تابلوهای تبلیغاتی هستیم که در کاهش مصرف برق و در نتیجه به طور مستقیم در کاستن از میزان گاز مصرفی نیروگاه‌ها اثرگذار است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر، از برنامه‌ریزی و انجام اطلاع‌رسانی تلفیقی گسترده برای تشویق مردم در بهینه سازی مصرف انرژی (برق و گاز) خبر داد و گفت: کنترل مصرف در همه دستگاه‌های اداری از دیگر برنامه‌هایی است که به اجرا درآمده است. در خصوص تعاملات میان دستگاهی، نیازمند برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های بیشتری هستیم.

 

 

منبع: ایسنا


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=5774
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار