تاریخ انتشار : ۱۰-۱۰-۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳

هجوم مجدد ملخ صحرایی به ایران

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با ورود دسته‌های ملخ صحرایی از سمت هند و پاکستان به هرمزگان، رصد این آفت در سطح یک‌میلیون و ۵۰۰هزار هکتار از مراتع این استان از آبان‌ماه تاکنون انجام شده است.

به گزارش دنیای خبر، غلامحسین تیموری اظهار داشت: در پی هشدار سازمان جهانی فائو و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر هجوم مجدد ملخ صحرایی مهاجر برای زمستان‌گذرانی به سوی مرزهای کشور، این مدیریت در یک برنامه جامع تمامی امکانات و تجهیزات مبارزه شیمیایی با ملخ صحرایی را که در دوره قبل نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود، سرویس و آماده به‌کار کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: با ورود دسته‌های جدید ملخ صحرایی به استان هرمزگان، تیم‌های ردیابی در شهرستان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان فعال شده است تا به محض مشاهده این آفت خطرناک، کار مبارزه را در اسرع‌وقت به انجام رساند؛ هم‌اینک بالغ بر ۴۳۰ دستگاه انواع سمپاش برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان آماده است.

وی افزود: در دوره قبل هجوم ملخ صحرایی به سیستان ‌و بلوچستان در سطح چهار‌میلیون و ۵۰۰هزار هکتار دیده‌بانی و افزون بر ۱۸۱هزار هکتار از اراضی سطح استان علیه این آفت خطرناک سمپاشی شد.

ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکتشان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد؛ به‌طوری که در یک شبانه‌روز می‌تواند تا ۱۵۰کیلومتر پرواز کند. ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند. این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث بروز قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=5642
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار