تاریخ انتشار : ۱۶-۰۹-۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵

رشد ۳۲ هزار و ۴۲۹ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۳۲ هزار و ۴۲۹ واحد روبرو شد و ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به نزدیک ۲۳ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش دنیای خبر،بورس اوراق بهادار تهران که از هفته قبل روند رو به رشد را آغاز کرده، امروز هم از ساعات ابتدایی معاملات روند افزایشی به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل بورس با افزایش ۳۲ هزار و ۴۲۹ واحد به رقم یک میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۰۶ واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن امروز با افزایش ۱۰ هزار و ۲۰۲ واحد به رقم ۴۴۲ هزار و ۶۷ واحد رسید. ارزش روز شرکت‌های بورسی و قیمت بازار به بیش از ۶ میلیون و ۲۹ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از ۱۳.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۹ میلیون فقره معامله و به ارزش ۱۵ هزار و ۹۰۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

 اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۷۰۰۴ میلیارد تومان رسید، را در نظر بگیریم مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۲۲ هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس مثبت بوده و به رنگ سبز درآمدند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۲.۱ درصد رشد کردند. شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن ۲.۳ درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۱.۷ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۲.۳ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۲ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای شاخص‌ساز به ترتیب شامل شستا، پتروشیمی خلیج فارس، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، گل گهر، فولاد مبارکه و نفت و گاز پارسیان بودند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران امروز شامل ایران خودرو، شستا، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، بانک تجارت، پالایش نفت تهران و کشتیرانی جمهوری اسلامی بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات ۳۹۹ واحد رشد کرده و به رقم ۱۹ هزار و ۲۰۳ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به رقم یک میلیون و ۳۰۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران به بیش از ۴.۴ میلیارد برگه سهام، حق تقدم، اوراق مالی و واحدهای صندوق‌ها را در قالب ۱.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۷۰۰۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای شاخص ساز در فرابورس شامل پتروشیمی مارون، آریا ساسول، سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، توسعه مالی مهر آیندگان و خود فرابورس بوده‌اند.

امروز نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل بانک دی، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، ذوب‌آهن اصفهان، دامداری تلیسه نمونه، دامپروری ملارد شیر و کشت و صنعت خرمدره بودند.

  با توجه به این که این روزها شاخص بورس مرتب افزایش می‌یابد، اکنون نوبت عرضه اولیه سهام شرکت‌های بزرگ در بورس است تا اقبال مردم به سمت بازار سرمایه به نحو احسن پاسخ داده شود و سرمایه‌های مردم به سمت بازارهای موازی و دلالی حرکت نکند.

بنابراین برای عمق بخشیدن به بازار و ارزنده شدن سهام باید سهام شرکت‌های جدید و بزرگ در بورس ارائه شود. همچنین با توجه به قانون ارائه حداقل ۲۵ درصد از سهام شرکت‌ها در سال جاری به عنوان شرطی برای معافیت صورت‌های مالی در سال‌های قبل، بنابراین شرکت‌هایی که امسال در حد ۱۰ درصد عرضه اولیه سهام داشتند، تا پایان سال حدود ۳.۵ ماه فرصت دارند تا میزان شناوری سهام خود را به ۲۰ درصد برسانند و از معافیت مالیاتی سال‌های قبل برخوردار شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم قبلا در این زمینه قول داده بود، سهام شستا را تا حد ۲۰ درصد در سال جاری ارائه می‌کند تا شرکت شستا هم بتواند از معافیت رسیدگی به حساب‌های سال‌های قبال برخوردار شود.

  کارشناسان همواره به سهامداران خرد توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، برای حضور در بازار سرمایه حتماً مطالعه، تحلیل شرکت‌ها و مشورت گرفتن از افراد متخصص و امین را در دستورکار خود قرار دهند تا در نوسان بازار کمتر دچار ضرر و زیان شوند.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=4591
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار