تاریخ انتشار : ۲۲-۰۸-۱۳۹۹ - ۹:۴۱

تأثیر پرخاشگری و خشم راننده بر تصادفات رانندگی

مرتضی ابراهیمی/کارشناس پلیس راهور مازندران

  به گزارش دنیای خبر،ارتباط معناداری میان میزان خشم رانندگان با درگیری در تصادفات رانندگی وجود دارد.

ستوان یکم مرتضی ابراهیمی کارشناس پلیس راهور مازندران گفت: تأثیر پرخاشگری و خشم راننده بر تصادفات رانندگی امروزه به یکی از مسائل مهم پیش روی مهندسان ترافیک و مدیران برنامه ریزی حمل و نقل شده و از طرفی عامل انسانی تأثیر گذارترین علت در تعیین سطح ایمنی ترافیک جاده‌ای از میان عوامل سه‌گانه راه، وسیله نقلیه و انسان است.

او افزود:شرایط رانندگی به ویژه شرایط روانی، اخلاقی و اجتماعی بسیار متعدد بوده و امور مربوط به رانندگی از آن جهت که غیرقابل پیش بینی بوده و دائماً اتفاق می‌افتد و امور خطرناکی را شامل می‌شوند عوامل خشم برانگیز هستند.
ابراهیمی گفت: سطح خطر پذیری در رانندگان یکی از فاکتور‌های مهم عامل انسانی در رانندگی و تأثیرگذار در ایمنی ترافیک است. در سال‌های اخیر مطالعه‌ی ارتباط میان رفتار رانندگان بر اساس ویژگی‌های شخصیتی با استفاده از برداشت‌های میدانی و پرسشنامه‌های خود اظهاری سهم بسزایی در مطالعات ایمنی ترافیک داشته است.
او افزود:تحلیل همبستگی، ارتباط معناداری میان سن و سنوات رانندگی رانندگان با برخی از عامل‌های مقیاس خشم و همچنین میان میزان خشم راننده با درگیری در تصادفات ترافیکی نشان می‌دهد.
ابراهیمی ادامه داد:مقایسه نتایج مطالعه انجام شده با سایر کشور‌ها حاکی از آن است که میزان خشم رانندگان ایرانی نسبت به رانندگان هندی کمتر و نسبت به رانندگان اروپایی بیشتر است.
راننده پرخاشگر کیست؟
ستوانیکم مرتضی ابراهیمی کارشناس پلیس راهور مازندران گفت:راننده پرخاشگر، راننده‌ای است که با توسل به درگیری و خشونت، قصد انجام اعمال خلاف مقررات راهنمایی و رانندگی را دارد.
ابراهیمی افزود: اعمالی همچون تغییر مسیر ناگهانی و خطرناک، سبقت غیرمجاز، رعایت نکردن فاصله مناسب طولی و عرضی، بوق زدن‌های مکرر، استفاده از نور بالا برای تنبیه دیگران، حرکت سریع و تعقیب و گریز خودرویی و دیگر رفتار‌های ناپسند همراه با فحاشی و هتاکی به دیگران، در کارنامه رانندگی افراد پرخاشگر کاملا مشهود است.
او گفت: این عوامل به طور مجزا باعث بروز عکس‌العمل‌های نامناسب یا کاهش توانایی‌های فکری و جسمی راننده خواهند شد.

ابراهیمی ادامه داد: رانندگی یکی از مواردی است که شخصیت انسان را در اجتماع آشکار می‌کند و تقریبا می‌توان گفت که ابعاد فرهنگی رشد اجتماعی و میزان ادب و علاقه او را نسبت به همنوعانش نشان می‌دهد. نیاز راننده به داشتن فرهنگ و تجربه بالا و اطلاع کافی از مسائل قانونی و فنی، مقوله‌ای ضروری برای نشان‌دادن عکس‌العمل‌های مناسب است.

پلیس راهور مازندران افزود: از راه های‌کنترل خشم در هنگام رانندگی می‌توان به افزایش آستانه تحمل، تغییر باور‌ها و نگرش‌های فرهنگی اجتماعی ناصحیح، پذیرش و اطاعت از مقررات و انجام رفتار قانونمند، درک متقابل و رفتار همدلانه با دیگران و اجتناب از رفتار‌های هیجان پذیری کاذب، شیوه‌های کارآمدی در جهت خویشتنداری اشاره کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=3580
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار