تاریخ انتشار : ۱۸-۰۸-۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳

کاهش ۲۲ هزار و ۴۰۲ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند سقوط قرار گرفت و در نهایت با کاهش ۲۲ هزار و ۴۰۲ واحد روبرو شد و ارزش معاملات بورس به ۲.۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

به گزارش دنیای خبر، حال و روز بورس اوراق بهادار تهران این روزها اصلاً خوش نیست و سهامداران حقیقی که با هزار امید و آرزو به این بازار راه پیدا کرده‌اند، همچنان ناامیدانه به تابلوی بورس نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که شاخص‌های آن قرمز بوده و شاخص کل بورس مرتب کاهش پیدا می‌کند.

امروز نیز در پایان معاملات شاخص کل بورس با کاهش ۲۲ هزار و ۴۰۲ واحد به رقم یک میلیون و ۲۴۰ هزار و ۴۸۴ واحد رسید. همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با کاهش ۲ هزار و ۷۰۸ واحد به رقم ۳۶۸ هزار و ۸۶۶ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۴ میلیون و ۷۱۴ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از ۲.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۷۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۲ هزار و ۲۸۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس را هم به این رقم اضافه کنیم که امروز بیش از هزار و ۸۰۲ میلیارد تومان در فرابورس معامله شد، بنابراین مجموع ارزش معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران امروز بیش از ۴ هزار و ۹۰ میلیارد تومان شد.

 

امروز همه شاخص‌های بورس به رنگ قرمز درآمده و حکایت از کاهش شاخص‌ها داشت. به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۱.۷ درصد کاهش یافتند. همچنین شاخص کل بورس و شاخص قیمت هر دو با معیار هموزن امروز هر کدام ۷۳ صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۱.۸ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۲.۳ درصد عقب‌نشینی کرد و شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی ۱.۱ درصد کاهش یافت.

نمادهایی که قبلا به عنوان شاخص‌ساز شناخته می‌شدند امروز همگی در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند به گونه‌ای که نمادهای ملی مس، گل گهر، فولاد مبارکه، ایران خودرو، بانک ملت، پتروشیمی پارس و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران امروز شامل تأمین سرمایه امین، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین، لیزینگ پارسیان، تولید نیروی برق آبادان، دارویی برکت، کاشی تکسرام و سرماآفرین بودند.

امروز در فرابورس ایران همچنین شاخص کل ۲۷۳ واحد عقب نشست و به رقم ۱۵ هزار و ۶۱۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز بیش از یک میلیون و ۶۲ هزار میلیارد تومان شد.

امروز همچنین معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۸۳۹ میلیون اوراق بهادار، سهام و حق تقدم در قالب ۱۶۴ هزار نوبت معامله و به ارزش هزار و ۸۰۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

 

امروز نماد صنعتی مینو به تنهایی بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و در طرف دیگر نمادهای آریاساسول، هلدینگ معدنی خاورمیانه، سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد و پتروشیمی مارون به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل برق و انرژی پیوند گستر پارس، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک، توسعه مسیر برق گیلان، رایان هم‌افزا، پلیمر آریا ساسول، شیر پاستوریزه پگاه گیلان و بیمه تجارت نو بوده‌اند.

 برخی کارشناسان دلیل ریزش شاخص بورس را تقاضا برای فروش سهام عدالت و نیز ترس مردم به خاطر ریزش بیشتر شاخص بورس عنوان کرده‌اند.

همچنین بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا روند نزول قیمت ارز و سکه در بازار شروع شده که این امر در کاهش شاخص بورس تهران هم اثر گذاشته است.

البته کارشناسان با توجه به گزارش عملکرد شرکت‌های بورسی و نیز اصلاح قیمت‌هایی که ظرف دو ماه گذشته در بورس شاهد بودیم، عنوان می‌کنند بسیاری از سهام موجود در بازار واقعا به قیمت ارزنده‌ای رسیده و اکنون وقت خریدن سهام ارزان شده و نه زمان فروش سهام است.

کارشناسان عنوان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند کسانی در بازار برنده می‌شوند که در شرایط رکودی این ریسک را بپذیرند و سهام ارزان قیمت بازار را خریداری کنند و با داشتن استراتژی بلندمدت در آینده سود مناسبی نصیب‌شان شود.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=3379
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار