تاریخ انتشار : ۱۴-۰۸-۱۳۹۹ - ۷:۴۲

جزئیات ۱۶ نوع وام دانشجویان علوم پزشکی

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نحوه پرداخت وام‌های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در دو نیم سال تحصیلی جاری را تشریح کرد.

  به گزارش دنیای خبر،دکتر بهزاد تدین ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات وام‌های اعطاییصندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت و گفت:در حقیقت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ایجاد زمینه مناسب برای رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور را دنبال و این هدف را با کمک به ارتقاء سطح آموزش جامعه از طریق اعطای وام تحصیلی به دانشجویان دنبال می‌کند.
وی درادامه در خصوص شرایط مالی صندوق رفاه دانشجویان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای اعطای وام دانشجویی نیز اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم‌ها و شیوع کرونا در کشور ایجاد شده است، تلاش بسیاری صورت گرفت تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از نیازهای دانشجویان را در قالب وام‌های دانشجویی رفع کند.
تدین تاکید کرد:باید گفت که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال جاری مبلغ وام‌های سرانه تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش داد تا سهمی در رفع مشکلات دانشجویان داشته باشد.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه برای تمامی وام‌های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در نیمسال تحصیلی اول سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر هزار میلیارد ریال (۱۰۰ میلیارد تومان) به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار خواهد شد، افزود: عملیات پرداخت این مبلغ در نیمسال ابتدایی مهرماه ۹۹ پرداخت خواهد شد و از این قاعده تنها وام دستیاری مستثنی است که بر اساس شیوه نامه ابلاغی، این وام نیز به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد.
تدین خاطر نشان کرد:دارا بودن اولویت نیاز مالی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحدهای مورد نیاز طبق مقررات آموزشی از جمله شرایطی است که تمامی وام‌گیرندگان باید دارا باشند. البته در این میان تنها دانشجویان نیمسال آخر می‌توانند با حداقل نصف واحدهای مورد لزوم از تسهیلات مورد نظر بهره‌مند شوند.
به گففته وی؛ صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ۱۶ مدل وام در  قالب ۵ سرفصل دارد که شامل سرفصل وام‌های “تحصیلی”، “مسکن”، “ضروری”، “کمک خاص” و “ودیعه مسکن” است. در واقع وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد و برای تسهیل در روند تحصیل دانشجویان است.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به مبالغ وام‌های تحصیلی “دانشجویان مجرد و متاهل” در سال تحصیلی جاری گفت:مبلغ وام‌ تحصیلی دانشجویان متاهل از سرفصل “وام تحصیلی” که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می‌گردد، ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ بوده است که با رشدی ۴۲ درصدی به ۴۲۵ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است.بر این اساس وام تحصیلی دانشجویان متاهل در طول یک سال تحصیلی (۱۰ ماه آموزشی) ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود.
وی افزود: وام تحصیلی دانشجویان غیر متاهل نیز که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می‌گردد از ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۸ به ۱۹۰ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است که این وام نیز در طول یک سال تحصیلی ( ۱۰ ماه آموزشی) مبلغ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود.
تدین افزود: در این زمینه به دانشجویان متاهل تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله “کمیته امداد” و “سازمان بهزیستی” تا سقف پیشنهادی مصوب هیأت امنا که همان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است وام تحصیلی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.
به گفته وی، دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می‌توانند وام تحصیلی مورد نیاز خود را دریافت کنند؛ به دیگر معنا یک دانشجوی کارشناسی تا ۸ ترم تحصیلی می‌تواند از این نوع وام استفاده کند، که این مبلغ در طول یک سال که ۱۰ ماه آموزشی را شامل می‌شود، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ تمامی این وام‌ها بعد از فراغت از تحصیل در اقساط ۴۸ ماهه دریافت می‌شود.
تدین در پاسخ به این سوال که آیا صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشجویان متاهل دارای فرزند نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است گفت: با توجه به این که برخی از دانشجویان عزیز ما صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال‌های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان “حق اولاد” پرداخت می‌کند که این مبلغ برای هر فرزند در سال گذشته مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۹ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، که رشدی ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.این وام در طول ۱۰ ماه آموزشی و هر ماه به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خصوص وام مسکن نیز گفت:در این بخش دو نوع وام شامل “وام مسکن” و وام “ودیعه مسکن” به دانشجویان تعلق می‌گیرد. وام مسکن به تناسب منابع موجود به دانشجویان غیر بومی و دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی سکونت ندارند با ارایه اجاره نامه مورد تایید، تعلق می‌گیرد اما وام ودیعه مسکن تنها به دانشجویان متاهل اختصاص خواهد یافت.
وی ادامه داد: اتفاق مثبتی که در این حوزه رخ داده است، افزایش ۲۰ درصدی “وام مسکن دانشجویان مجرد” و ۱۵ درصدی “وام مسکن دانشجویان متاهل” در سال ۹۹ است.بر این اساس وام مسکن مجردی در سال گذشته یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۹ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، وام مسکن دانشجویان متاهل نیز در سال گذشته مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در سال جاری به ۳۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.
بنا بر تاکید تدین؛ حداکثر سنوات مجاز برای استفاده از سرفص وام‌های “تحصیلی” و “مسکن” در طول تحصیل با رعایت مقررات آموزشی و طبق دستورالعملی که توسط صندوق تعیین می‌شود برای دوره کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۴ نیمسال تحصیلی، دوره کارشناسی پیوسته حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی و دکترای عمومی ۱۴ نیمسال تحصیلی است.
معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان در هر ماه وام مسکن به دانشجویان خود اعطا می‌کند که این وام منافاتی با وام تحصیلی ندارد و یک دانشجو می‌تواند از هر دو ردیف “وام تحصیلی” و “وام مسکن” استفاده کند.سرفصل وام ودیعه مسکن نیز به کلیه دانشجویانی متاهل در سه گروه در مقاطع عادی و تحصیلات تکمیلی و با مبالغ مختلف تعلق می‌گیرد.
وی تاکید کرد: وام ودیعه مسکن گروه اول شامل دانشجویان محصل در دانشگاه‌های علوم پزشکی و موسساتی که زیر نظر وزارت بهداشت در استان تهران دانشجو پذیرش می‌کنند از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی”ایران”، بقیه‌الله”، “علوم بهزیستی”، “تهران”،”شهید بهشتی”، “ارتش”، “تربیت مدرس” و موسسات “انستیتو پاستور ایران”، “انتقال خون”، “هلال ایران”، “رویان” و “شاهد” تعلق می‌گیرد.
تدین گفت: بر این اساس تسهیلات “ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه ۱” مبلغ ۱۵ میلیون تومان بوده که به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و دانشجویان با ارائه اجاره‌نامه می‌توانند از این وام به مدت یک بار در طول تحصیل استفاده کنند.در این تقسیم بندی، به دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دانشجویان PH.d و دکتری) گروه ۱، سال گذشته مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعطا شده که در سال جاری این مبلغ به ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
به گزارش مفدا؛ معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: وام‌های ضروری به دانشجویانی که در نتیجه یک رویداد با مشکل مواجه می‌شوند و برای یک بار در طول مدت تحصیل اعطا می‌شود که سقف آن در مقاطع عادی از ۶ میلیون ریال به ۱۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است که رشدی ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد و در مقطع تکمیلی نیز از ۱۰ میلیون ریال به ۱۶ میلیون ریال در سال جاری افزایش پیدا کرده که حاکی از رشدی ۶۰ درصدی است.
وی افزود:دانشجویان تنها یکبار در طول تحصیل خود مجاز هستند تا از این نوع وام استفاده کنند، اما از آن‌جایی که دغدغه ما در صندوق، ایجاد رفاه و آسایش برای دانشجویان است، در حال ارایه پیشنهادی به اعضای هیأت امنا هستیم تا برخی از دانشجویان از جمله دانشجویان پزشکی که سنوات تحصیلی طولانی‌تری به نسبت دیگر دانشجویان دارند، بتوانند بیش از یک بار از این وام استفاده کنند.
تدین افزود: در خصوص کمک‌های خاص به دانشجویانی که دچار بیماری‌های خاص و یا صعب العلاج هستند، از سرفصل وام “بیماری‌های خاص”، سال گذشته مبلغ ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اعطا شده است، که این مبلغ در سال ۹۹ به ۳۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده و دانشجویان عزیز نیازی به بازپرداخت آن ندارند.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=3236
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار