تاریخ انتشار : ۱۲-۰۸-۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵

آنچه درباره تست کرونا باید بدانیم

بسیاری از تست های پاراکلینیکی و آزمایشگاهی به تنهایی ارزش ندارند و در کنار یکدیگر می توانند در تشخیص ویروس کرونا کمک کننده باشند.

به گزارش دنیای خبر،این روزها با اوج نوردی ویروس کرونا ، موضوع تست های آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری اهمیت بیشتری برای مردم پیدا کرده است.

 

نکات مهمی که مردم باید درباره تست ها بدانیم چیست؟

– تست اولیه که از نمونه خون افراد گرفته می شود، تست CRP است که یک پروتئین بوده و در انواع عفونت ها و التهاب ها میزان آن بالا می رود، اما این تست تخصصی نیست چون منفی یا مثبت بودن این تست به معنای مبتلا بودن یا نبودن به کرونا نیست.

 

 

آنچه درباره تست کرونا باید بدانیم؟

 

 

– تست آزمایشگاهی مشخص کرونا، تست PCR  است که معمولا دو نمونه سوآپ، یکی از نازوفارنکس(بینی) و دیگری از اوروفارنکس(حلق) بیمار گرفته می شود و در حال حاضر از سوی سازمان جهانی بهداشت، تنها تست قطعی در تشخیص کرونا ویروس است.

 

آنچه درباره تست کرونا باید بدانیم؟

 

 

– تصویربرداری از قفسه سینه و ریه یک تست مکمل خوب است که میزان درگیری ریوی را نشان می‌دهد، اما لزوما درگیری ریوی افراد به معنای مبتلا بودن به کرونا نیست.

 

– تست آنتی بادی را یک تست مکمل دیگر می توان معرفی کرد، اگر افراد بسیار کنجکاو هستند و می خواهند بدانند که آنتی بادی ناشی از کرونا در بدن آنها ساخته شده است یا خیر، می توانند این تست را انجام دهند که انجام این آزمایش تعرفه پایین تری نسبت به تست اصلی داشته و کاربرد آن بیشتر زمانی مطرح است که PCR مثبت نشده باشد و برای اطمینان، پزشک تست آنتی بادی را درخواست می دهد.

 

به گفته متخصصان، کووید۱۹ یک ویروس جدید از خانواده کروناست است و مطالعات در خصوص آن در حال به روز شدن است، اما تجربه آزمایشگاهی این چند ماه نشان می‌دهد که آنتی بادی ساخته شده ناشی از کرونا بسته به ژنتیک و بدن شخص به مدت چند ماه در بدن افراد باقی می ماند.

ایمنی اختصاصی بدن ما دو بازوی اصلی شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی دارد که میزان ایمنی سلولی با آزمایش قابل سنجش نیست و نقش ایمنی سلولی در عفونت‌های تنفسی بارزتر و موثرتر است.

واکسن هایی که ساخته می شوند بر این مبنای تهیه می شوند که ایمنی سلولی را تحریک کنند، اما باید در مورد واکسن ها محتاطانه برخورد کرد چراکه برای تعدادی از بیماری‌های ویروسی از جمله ایدز و هپاتیت c، همچنان واکسن ساخته نشده است، اما امیدواریم مسیرهای محققین در ساخت واکسن منجر به نتیجه های مثمر ثمر شود.

محققان هشدار می دهند: همه ویروس ها از جمله آنهایی که ماده ژنتیک شان RNA است، دچار جهش و تغییر می شوند، اما تاثیر این تغییرات و جهش ها بیشتر از عادی انگاری مردم و تغییرات اقلیمی نیست، چراکه رفتار مردم و تغییرات فصلی در عملکرد ویروس موثر است.

رعایت کردن موازین بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، مرز بین حیات و ممات است و در فصول سرد همه افراد باید مواظب باشند چرا که هوای سرد سنگین بوده و علاوه بر ویروس کرونا انواع و اقسام ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا در این فصل وجود دارد.

 

آنچه درباره تست کرونا باید بدانیم؟

 

مواظب بودن و رعایت کردن به معنای ترس نیست، اما باید محتاطانه برخورد کرد چراکه با برودت هوا و بسته شدن درب ها و پنجره ها انواع ویروس ها تغلیظ شده و شدت بیماری ها از جمله بیماری‌های عفونی تنفسی بیشتر می شود.

 

منبع:  خبرگزاری صدا و سیما

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=3193
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار