تاریخ انتشار : ۳۰-۰۷-۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱

کاهش ۷ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران گرچه در ابتدای معاملات رو به افزایش بود، اما بعد از آن نزولی شده و در پایان معاملات با کاهش ۷ هزار ۱۸ واحد همراه شد.

به گزارش دنیای خبر،بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تاثیر قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی همچنین کاهش ارزش نرخ ارز و رفتار هیجانی سهامداران حقیقی قرار دارد، امروز هم گرچه در ساعات ابتدایی معاملات رو به افزایش بود و تا رقم یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۲۵ واحد هم رسید، اما بعد از آن روند نزولی را شروع کرد و در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته با کاهش ۷ هزار و ۱۸ واحد روی رقم یک میلیون و ۴۱۲ هزار و ۲۸۶ واحد ایستاد.

شاخص کل بورس با معیار هم وزن نیز امروز ۱۰۸۴ واحد افت کرد و به رقم ۳۹۳ هزار و ۸۶۳ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۳۶۷ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران بورس امروز بیش از ۱۰.۷ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۹ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس ۴ هزار و ۱۶ میلیارد بود که مجموع ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس ایران امروز بیش از ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز پوش بودند گرچه میزان کاهش بسیار ناچیز و حداکثر نیم درصد است. به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر کدام ۴۹ صدم درصد کاهش یافته‌اند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هر یک ۲۷ صدم درصد افت کردند.

شاخص آزاد شناور ۱۸ صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۵۵ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۴۲ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ملی مس  و ایران خودرو بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در نقطه مقابل نمادهای فولاد مبارکه،‌هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی تامین ،‌کشتیرانی، پالایش نفت تهران و گسترش نفت و گاز پارسیان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده و مورد اقبال معامله‌گران در بورس شامل ایران خودرو، بانک ملت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، ملی‌مس ایران، بانک صادرات ایران، و بانک تجارت بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات ۳۸ واحد کاهش یافته و به رقم ۱۶ هزار و ۹۷۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۳۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران  در فرابورس ایران بیش از ۱.۹ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۸۲ هزار معامله و به ارزش ۴ هزار و ۱۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، گروه مالی سپهر صادرات، به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتندو نمادهای بیمه پاسارگاد، صباتامین، هلدینگ معدنی خاورمیانه و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس راداشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، آریاساسول، پتروشیمی تندگویان، صباتامین، پتروشیمی ارومیه، سیمان لار سبزوار، سرمایه‌گذاری پویا، و آتیه داده پرداز بوده‌اند.

 با توجه به اینکه ۶۰ درصد از پورتفوی سهام عالت قابل فروش شده و تقاضا برای فروش سهام عدالت افزایش یافته است این عمل هم از موارد دلیل ریزش شاخص بورس است گرچه کارشناسان توصیه می‌کنند سهام عدالت دارای پورتفوی ارزشمندی است و سهامداران باید آن را نگه دارند اما برخی سهامداران نیاز فوری را دلیل فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت خود عنوان می‌کنند.

از طرفی ریزش پیاپی شاخص بورس تهران در ماه گذشته و ماه جاری باعث خروج برخی از سرمایه افراد حقیقی از بورس شده و برخی نیز سهام خود را با ضرر به فروش می‌رسانند در حالی که کارشناسان همواره تاکید می‌کنند، در خرید و فروش سهام عجله نکنید و سهام ارزنده خود را همراه با ضرر نفروشید، بلکه صبر دکنید تا سهام به سوددهی برسد، آنگاه به فروش برسانید.

برچسب ها:

لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=2741
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار