تاریخ انتشار : ۱۴-۰۷-۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹

شروط آذربایجان برای آتش‌بس با ارمنستان

رئیس‌جمهور آذربایجان، تعیین ساز و کار مشخص برای خروج ارمنستان از منطقه قره‌باغ کوهستانی را شرط اصلی خود برای پایان دادن به عملیات نظامی اعلام کرد.

به گزارش دنیای خبر، الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، تعیین ساز و کار مشخص برای خروج ارمنستان از منطقه قره‌باغ کوهستانی را شرط اصلی خود برای پایان دادن به عملیات نظامی اعلام کرد.

الهام علی‌اف در یک گفتگوی زنده تلویزیونی، عذرخواهی رسمی ارمنستان به خاطر سی سال اشغالگری خاک آذربایجان را خواستار شد و شروط خود برای آتش‌بس با ارمنستان را این‌گونه اعلام کرد:

  • ارتش ارمنستان خاک آذربایجان را ترک کند.
  • نخست‌وزیر ارمنستان تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت بشناسد.
  • نیکول پاشینیان از مردم آذربایجان عذرخواهی کرده و به صورت رسمی اعلام کند که قره‌باغ کوهستانی جزو خاک ارمنستان نیست.
  • تقویم زمانی برای ترک ارتش ارمنستان از اراضی اشغالی آذربایجان مشخص کنند.

گفتنی است که درگیری نظامی بین آذربایجان  و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی، از روز گذشته (یکشنبه) شدت گرفته است.

جمهوری آذربایجان اعلام کرد که مناطق مسکونی شهر گنجه به عنوان دومین شهر بزرگ این کشور آماج حملات موشکی ارمنستان قرار گرفته است که منجر به کشته شدن ۲۲ نفر و زخمی شدن ۷۴ نفر از غیرنظامیان این شهر شده است.

همچنین الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان اعلام کرد که شهر جبرائیل و روستاهای اطراف آن که از سال ۱۹۹۳ میلادی در اشغال ارمنستان قرار داشت، توسط ارتش آذربایجان آزاد شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه‌ای، حملات موشکی ارمنستان به مناطق مسکونی آذربایجان را به شدت محکوم کرد و ایروان را به نقض آشکار کنوانسیون ژنو و کشتار غیرنظامیان متهم کرد.

همچنین وزارت دفاع ترکیه هشدار داد: تروریست‌های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) که با همکاری ارتش ارمنستان دست به کشتار غیرنظامیان آذربایجانی می‌زنند، هر چه زودتر منطقه قره‌باغ را ترک کنند.

منبع: تسنیم


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=2135
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار