تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹

برف و باران کشور را فرا می‌گیرد

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش برف و باران طی امروز در اکثر مناطق کشور نسبت به وزش بادهای شدید و خیلی شدید در ۱۴ استان‌ها هشدار داد.

به گزارش دنیای خبر،بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز برای اکثر مناطق کشور ابرناکی و بارش‌های پراکنده پیش بینی شده است. فردا در برخی مناطق شمال غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق‌، شرق، جنوب شرق، جنوب، ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده اول فروردین ۱۴۰۰ در برخی مناطق شرق مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد و در ارتفاعات بارش برف و در برخی مناطق شرق کشور ابرناکی و بارش‌های پراکنده پیش بینی شده است.

یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز با جنوبی شدن جریانات روی سواحل دریای خزر وزش باد شدید جنوبی و افزایش محسوس دما ۸ تا ۱۲ درجه‌ای اتفاق می‌افتد و فردا با شمالی شدن جریانات کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما روی می‌دهد.

با توجه به افزایش قابل ملاحظه دما، امروز امکان ذوب برف، بالا آمدن آب رودخانه‌های فصلی و احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات شمال غرب، امتداد رشته کوه‌های البرز و زاگرس مرکزی وجود دارد.

امروز و فردا در شمال غرب، غرب، بخش‌های مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش بینی شده است. امروز شمال خلیج‌فارس و از جمعه تا دوشنبه هفته آینده بخش‌های مرکزی و شرقی خلیج‌فارس و روزهای شنبه تا دوشنبه آینده تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

سازمان هواشناسی همچنین در اطلاعیه‌ای به شرح زیر نسبت به وزش بادهای شدید و خیلی شدید تا سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت هشدار داد؛

توصیف سامانه: افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید (سرعت متوسط بین ۶۰ تا ۱۱۰ کیلومتر برساعت)، وزش باد لحظه ای شدید موقت با سرعت بیش از ۱۱۰کیلومتر بر ساعت به صورت نقطه‌ای و محلی

منطقه اثر:

پنجشنبه ۹۹/۱۲/۲۸ : آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، نیمه شمالی چهارمحال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان.

جمعه ۹۹/۱۲/۲۹ : جنوب اصفهان، شمال فارس، نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی، سمنان.

اثر مخاطره: بروز خسارت به تاسیسات شهری و روستایی، خیزش و توفان گردوخاک و کاهش دید و کیفیت هوا (بویژه در شرق و جنوب شرق کشور)، آسیب به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها بنرهای تبلیغاتی، آسیب به دکل‌های برق، سقوط اجسام از ارتفاع بویژه در کارگاه‌های ساختمانی، شکستن درختان فرسوده، کولاک برف در گردنه‌های برفگیر و کوهستان.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی بویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.


لینک کوتاه : http://donyayekhabar.com/?p=8374
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

آخرین اخبار